A Coinbase-vezér startupja gőzerővel kutatja a hosszú élet titkát

Valószínűleg az élete bizonyos szakaszában mindenki elgondolkodik azon, hogy milyen jó lenne, ha esetleg még tovább lehetne élni és nem átlagosan 70-80 év lenne egy ember élete. Vannak, akik az elmerengés mellett tenni is akarnak valamit az ügyben, ilyen a NewLimit nevet viselő startup. Ezt még négy évvel ezelőtt hozta létre a Coinbase vezérigazgatója, Brian Armstrong, a GV korábbi partnere, Blake Byers és Jacob Kimmel őssejtkutatással foglalkozó professzor.

A NewLimit célja, hogy a sejtek genetikai programozásával növelje az emberek egészséges életének időtartamát. A cég nemrégiben 130 millió dolláros befektetést szerzett egy B-körös kockázatitőke bevonási szakaszban. A Kleiner Perkins adta a legtöbb pénzt, de jöttek új befektetők is, mint Nat Friedman, Daniel Gross és a Khosla Ventures. Voltak olyan visszatérő támogatók, akik már korábban is támogatták a céget, úgy mint a Founders Fund, a Dimension Capital, Elad Gil, Garry Tan, Patrick Collison és sokan mások.

Az örök élet és a hosszú élet mindig érdekli a gazdag befektetőket

A tőkebevonás két évvel azután történt, hogy a vállalat már 40 millió dollárt összegyűjtött az A-körös bevonási szakaszban. Ha lehet hinni az információknak, akkor a vállalat már jelentős előrelépést tett olyan kezelések kifejlesztése felé, amelyek képesek az elöregedett sejtek fiatalos tulajdonságainak visszaállítására. Kimmel korábban arról nyilatkozott, hogy a cég három olyan kísérleti gyógyszert fedezett fel, amelyek újraprogramozzák a májsejteket. Elmondása szerint a NewLimit laboratóriumi kísérletei azt mutatják, hogy ez a fiatalítás képes helyreállítani a sejtek zsír- és alkoholfeldolgozó képességét.

A vállalat úgy méri a sejtek megfiatalodását, hogy összehasonlítja, hogyan reagálnak egy fiatalabb és egy idősebb ember sejtjei egyes anyagokra. Egy idősebb májsejt, amely átesett a NewLimit epigenetikus átprogramozásán, inkább úgy viselkedik, mint egy fiatalabb sejt. Az ígéretes korai eredmények ellenére azért azzal tisztában kell lenni, hogy a NewLimit még jó pár évre van attól, hogy megkezdjék az embereken folytatott kísérleteket. Addig is a vállalat folytatni kívánja az új öregedésgátló gyógyszerek kifejlesztését mesterséges intelligencián alapuló modellje segítségével. A legígéretesebb ilyen gépi úton előállított gyógyszereket aztán egy laboratóriumban tesztelik. Mert az AI-modell lehetővé teszi, hogy szimulációban fusson le az összes kísérlet. Így tényleg csak a legígéretesebbekkel foglalkoznak a kutatók. Aztán a kísérletből származó adatpontokat az AI-modell újratanítására használják fel.

Nem csak a NewLimit próbálkozik egyébként az élettartamunk meghosszabbításával. Ilyen gyógyszereket kutat a Retro Biosciences is, amely két évvel ezelőtt 180 millió dolláros támogatást kapott az OpenAI vezérigazgatójától, Sam Altmantól. De úgy tűnik, hogy meglesz nekik egy 1 milliárd dolláros A-körös kockázati tőkevonás is. És a milliárdos vállalkozók igencsak bőkezűek a témában, mert ott van a hasonló területen tevékenykedő Altos Labs is. Ez a cég 3 milliárd dollárral indult 2022-ben, és Jeff Bezos támogatja elég erőteljesen. Mert hát milliárdosként elég jó lenne, ha nem kellene meghalni belátható időn belül.