Közeleg a vég? A BUSD érmék 80%-a eltűnt

A Binance USD (BUSD) egykor dobogós volt a stabilcoinok piaci kapitalizációs rangsorában, mostanra azonban reális lett annak a veszélye, hogy eltűnik. A kérdés, hogy van-e még visszaút a BUSD-nek, vagy teljesen elveszett a bizalom.

A BUSD 2019-ben indult a Binance „Project Venus” égisze alatt, amely kezdeményezés azt tűzte zászlajára, hogy a fiat pénzeknek szerte a világon jöjjenek létre a digitális kriptodeviza megfelelőik is. A történet nehezen indult, és a kezdetekben hónapokig beragadt a 200 millió dolláros piaci kapitalizáció alá, azonban 2020-ban a csillagok pozitív együttállásának köszönhetően hirtelen növekedésnek indult.

A Binance különböző kereskedési versenyeket hirdetett a BUSD párjaira, és jutalmakat kínált a BUSD-vel kereskedő felhasználóknak, ami elkezdte kiemelni a versenyből. A csúcs 2022-ben jött el, amikor a stabilcoin piaci kapitalizációja elérte a 23 milliárd dollárt is, és reális esélyesnek tűnt az USDT hegemóniájának megtörésére. Innentől azonban sorban jöttek a rossz hírek, és csapások.

2022 novemberében az FTX tőzsde összeomlott, a piacon kialakult bizalmi válságot pedig a BUSD is megsínylette. Az érme piaci kapitalizációja november 14-én 23,5 milliárd dolláron volt a csúcson, az év végére azonban már közel 30%-ot esett, és 16,5 milliárd dollárra csökkent – és ez még csak a kezdet volt.

Februárban a Binance amerikai banki integrációért felelős partnere, a Paxos ún. Wells-értesítést (Wells note) kapott a SEC-től, mely az ágyba kézbesített lófejjel hasonló jelentéssel bír: a Tőzsdefelügyelet így hozza célpontjai tudomására, hogy hamarosan jogi eljárás alá vonja őket. A Paxos először azt ígérte, hogy felveszi a kesztyűt, hamarosan azonban kifarolt a BUSD mögül, és együttműködővé vált a SEC-kel. Ekkorra a BUSD piaci kapitalizációja 12 milliárd dollár alatt volt, vagyis 90 nap alatt a stabilcoinok több mint fele eltűnt, pontosabban más stabilcoinba, vagy kriptóba vándorolt.

Így jutottunk el mostanáig, amikor a SEC pert indított a Binance ellen, melyben a kriptotőzsde natív tokenjét, a BNB-t, illetve a BUSD-t is nem regisztrált értékpapírnak nevezte. Az érme piaci kapitalizációja tovább csökkent, még gyorsabb ütemben, a cikk írásának pillanatában már csak 4,5 milliárd dollárnál jár, ami azt jelenti, hogy a valaha létrehozott BUSD érmék 80%-a eltűnt.

Sokak szerint már nem az a kérdés, hogy a BUSD piaci kapitalizációjának zuhanása eléri-e valaha a nullát, hanem az, hogy mikor. Öröm az ürömben, hogy annak ellenére, hogy a BUSD használók ebben az elképesztő hét hónapban tömegével menekültek a kijárat felé, mégis folyamatosan és problémamentesen sikerült visszaváltani minden egyes BUSD érmét pillanatnyi árfolyamcsökkenés, vagy teljes összeomlás nélkül, így anyagi kár nem érte a felhasználókat. A Terra USD után már ennek is örülni kell.