Kriptóért akart eladni szigorúan titkos amerikai aktákat egy volt NSA alkalmazott

A Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egy volt alkalmazottja életfogytiglani börtönbüntetésre vagy akár halálbüntetésre is számíthat, miután a jelek szerint megpróbált amerikai védelmi titkokat eladni Oroszországnak kriptóért cserébe. A terve ott bukott el, hogy az ügyfeléről, akinek eladta volna a titkos dokumentumokat, számára elég sajnálatos módon kiderült, hogy egy beépített FBI ügynök.

Egy e hét elején benyújtott eskü alatt tett nyilatkozat szerint a 30 éves Jareh Sebastian Dalke három különböző titkos aktát – amelyek közül kettő “szigorúan titkos” bélyegzővel volt ellátva – próbált eladni egy meg nem nevezett külföldi kormánynak.

A férfinek egyébként kiberbiztonsággal kapcsolatos diplomái vannak. Egyetemi évei alatt viszont a jelek szerint nem élt túl példaértékű életet. A dokumentum alapján 2017-ben csődöt jelentett elmarasztalt diákhitel- és hitelkártya visszafizetések miatt. Jelen pillanatban állítólag 237 000 dolláros tartozása van.

Bár a kormány, amellyel Dalke üzletelni próbált, technikailag nem került megerősítésre, az eskü alatt tett nyilatkozatból kiderült, hogy a vevője törvényességét az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) TOR oldalával kommunikálva próbálta ellenőrizni. (A Tor böngésző egy olyan szabad szoftver, amely lehetővé teszi az anonim és privát böngészést az interneten, valamint a cenzúrázott tartalmak megjelenítését).

A szóban forgó fájlok konkrétan az USA érzékeny védelmi képességeire, egy bizonyos kriptográfiai program frissítésére vonatkozó tervekre és a külföldi kormányok katonai erejének felmérésére vonatkoznak.

A titkos fájlokért ktipóban kért fizetést

A teljes dokumentumok továbbításáért cserébe az FBI szerint Dalke 85 000 dollárt kért kriptovalutában. A beépített ügynök mintegy 4800 dollárnyi előzetes fizetést küldött Dalkénak, amelyet ő később átutalt egy Kraken tőzsdén vezetett számlára. Itt a kapott összeget átváltott amerikai dollárra, és továbbította egy saját tulajdonában lévő coloradói bankszámlára.

Bár az eskü alatt tett nyilatkozat nem határozza meg a használt kriptovalutát, a felsorolt mennyiség és ár – augusztus végén nagyjából 30 darab, 4800 dollárnak megfelelő egység – azt jelenti, hogy valószínűleg a Monero nevű, az adatvédelemre összpontosító érme lehetett, amely az online csalárd tranzakciók egyik fő választása lett.

A Kraken, az amerikai kriptopénz-tőzsde ismerd meg az ügyfeled (KYC) politikát működtet. Így amikor a bűnüldöző szervek nyomást gyakoroltak rá, a tőzsde elárult néhány fontos személyes információt:

  • egy Dalke-hoz köthető coloradói címet,
  • egy telefonszámot, amely megegyezik az NSA foglalkoztatási nyilvántartásában szereplő számmal,
  • az útlevelét és a társadalombiztosítási adatait.

Az NSA azt is sugallja, hogy Dalke volt az egyetlen olyan személy az NSA-nál, aki 2022 júniusában mindhárom érintett fájlt kinyomtatta.

Dalke további aktákat ígért régi állásának visszaszerzése reményében

Dalke eredetileg június 6-án lett az NSA alkalmazottja, mielőtt még abban a hónapban felmondott volna. Ezután július 29-én Dalke állítólag beszélgetéseket kezdett a beépített FBI-ügynökkel, miközben államtitkokat akart eladni kriptóért cserébe. Augusztusban újra jelentkezett az NSA-hoz, de elutasították.

Augusztus 6-án Dalke állítólag három kivonatot küldött a titkos aktákból, hogy bizonyítsa “jogos hozzáférését a dokumentumokhoz és megosztási hajlandóságát”. Azt is állítják, hogy további titkos aktákat ígért a beépített ügynöknek, ha beleegyeznek, hogy valaha is visszatérjen az Nemzetbiztonsági Ügynökséghez.

Az FBI-ügynök elkezdett egy találkozót tervezni szeptemberre, amelyet a titkos dokumentumok átadására szántak Washingtonban. Dalke azonban hezitált a helyszínt illetően, majd meggondolta magát és máshol akart találkozni. Az ügynök ezután felajánlotta, hogy szeptember 28-án a denveri Union Square-en találkozzanak, és Dalke beleegyezett. Dalket végül még aznap letartóztatták a találkozó helyszínén.