Ezektől a kriptoprojektektől óvakodj

A blokklánckutató ZachXBT nemrégiben felfedte az igazságot: 26,7 millió dollárt csaltak ki a befektetőktől a Solana-alapú mémcoin projektek alapítói.

A mémcoinokat eredetileg előértékesítéseken keresztül népszerűsítették, majd egyik napról a másikra magukra hagyták a befektetőket. A leghírhedtebb projekt az „I like this coin” volt, a LIKE nevezetű tokennel, ami 7,8 millió dollárral vált kámforrá. A DEXTools adatai szerint a coin értéke az indulása óta 50%-ot zuhant, a projekt alapítói pedig teljesen leredukálták a tulajdonosokkal való kommunikációt. De hasonlóképpen történt mindez a MOONKE tokennel is, amely értéke 80%-ot zuhant a bevezetése után.

A szóban forgó esetek jól szelméltetik, hogy mennyire kockázatos lehet az újonnan induló kriptovaluta projektekbe való befektetés. A ZachXBT közzétett egy képet, amelyen látható, hogy a szóban forgó tokenek alapítói milyen neveket használtak az X-en:

„Érdemes elkerülni minden olyan jövőbeli projektet, amelyet ezek a felhasználók indítanak”tették hozzá.

Előértékesítéssel próbálják népszerűsíteni a projekteket

A Blockaid kiberbiztonsági cég tanulmánya rámutatott, hogy a Solana blokkláncon, 2023 november és 2024 február között futó projektek 50%-a átverés volt. A vállalat társalapítója, Ido Ben-Natan az ilyen csalások megugrását az előértékesítésben lévő tokenek megnövekedett népszerűségének tulajdonította. A csalók a befektetők kimaradástól való félelmét (FOMO) használták ki és hamis weboldalakat hoztak létre.

„Az előértékesítési tokenek exponenciális növekedése, amelyet a mémérmék népszerűsége táplált, termékeny talajt biztosított a csalók számára” – magyarázta Ben-Natan.

A befektetőknek fokozott óvatossággal és körültekintően kell eljárniuk: alapvető fontosságú, hogy csak olyan projekteket keressenek, amelyek átlátható, valós vezetéssel és leellenőrizhető támogatással rendelkeznek. Ahogy a kriptovaluta ökoszisztéma tovább fejlődik, úgy válik egyre nyilvánvalóbbá a megalapozott befektetési stratégiák szükségessége. A csalók előszeretettel használják ki az emberek hiányos tudását és a gyors meggazdagodás ígéretét, hogy becsapják áldozataikat. Általában letisztult weboldallal, hamis ígéretekkel és manipulatív marketinggel próbálják megtéveszteni a befektetőket. Az átverés folyamata gyakran kezdődik azzal, hogy a csalók nagyobb hozamot ígérnek, mint bármely más befektetési lehetőség, majd arra ösztönzik az embereket, hogy azonnal, nagy pénzösszegeket fektessenek a projektbe. Miután ez megtörtént, ahogyan azt a fentiek is mutatják, a csalók hirtelen eltűnnek, kilépnek a projektből, az áldozatok pedig elveszítik vagyonukat.