A kriptotörvény újabb áldozata: vége a Bitcoin ATM-eknek is Magyarországon

A 2025. július 1-jén életbe lépett jogszabály-módosítás, amely két új bűncselekményt vezetett be a Büntető Törvénykönyvbe: a „kriptoeszközzel visszaélés” és a „jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási szolgáltatás nyújtása” tényállásokat, újabb áldozatát nyírta ki.
Ahogy azt egy pár nappal ezelőtti cikkünkben megírtuk, a Kvakomat az egyik legnagyobb bitcoin ATM üzemeltető hálózat Magyarországon. Ez a cég üzemelteti a legnagyobb ATM hálózatot Budapesten kívül, és országosan 37 automatát működtettek.
Ma már viszont a Kvakomat a főoldalán figyelmezteti a felhasználókat, hogy 2025. július 1-től szolgáltatásaikat Magyarország területén ideiglenesen felfüggesztik. Döntésüket azzal indokolják, hogy egy belső folyamat részeként még vizsgálják, hogyan biztosíthatják a Magyar Köztársaság vonatkozó törvényeinek és rendeleteinek való teljes körű megfelelést.
Van azonban egy másik indok is. Az EU egységes kriptovaluta szabályozása a MiCA 2024. december 30-án lépett hatályba Magyarországon. A magyar parlament féléves átmeneti időszakot (grandfathering period) vállalt arra, hogy lehetővé teszik a már meglévő kriptoeszköz-szolgáltatók számára, hogy a MiCA-t megelőző engedélyeik, tagállami hatóságoknak tett tevékenységi bejelentéseik alapján működjenek, miközben áttérnek az új szabályozási keretre. Ez pedig július 1-jén lejárt. Ez is közrejátszhatott abban, hogy a Kvakomat felfüggesztette a működését.
A másik nagy szolgáltatócég, a Coincash egyelőre nem kommunikált változást a Bitcoin ATM szolgáltatásaik elérhetősége szempontjából. Bár a Facebook posztjaik alatt a felhasználók már rákérdeztek a témára, de egyelőre hivatalos reakció nem érkezett a társaság részéről.
Véleményünk szerint a következő napokban biztosan eldől, hogy a Bitcoin ATM-üzemeltető cégek jogászai hogyan értelmezik a hírhedt jogszabálymódosítást és a MiCA megfelelést. Az biztos, hogy a bitcoin váltás fizikai formája most nagy veszélyben van Magyarországon. Így a Revolut után ez lehet a másik láb, amelyet kilőnek a magyar kriptovaluta használók alól.
A Revolut és a kriptotőzsdék is nagy bajban vannak
A Revolut, amely Magyarországon is már több mint kétmillió ügyféllel rendelkezik, elsők között jelentette be, hogy a jogszabály megváltozása miatt felfüggeszti hazánkban a kriptovalutákhoz köthető szolgáltatásokat. A magyar felhasználók mostantól nem tudnak új kriptovásárlási megbízásokat létrehozni, nem stakelhetnek új eszközöket, és minden kriptovaluta befizetést elutasít a rendszer. Azonban nemcsak ők vannak veszélyben. Ugyanis minden olyan váltó, amely nem rendelkezik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) engedélyével, hasonló sorsra juthat. A Binance, a Coinbase vagy akár a kisebb, külföldi szolgáltatók is kénytelenek lesznek vagy megfelelni a magyar és európai (MiCA) szabályoknak, vagy kivonulni a piacról. Aki nem lép időben, az nemcsak a szolgáltatását kockáztatja, hanem akár büntetőjogi felelősségre vonást is kaphat a nyakába.
A felhasználók számára jelenleg a legkézenfekvőbb alternatíva a szabályozott, MNB-engedéllyel rendelkező hazai vagy európai kriptoszolgáltatók igénybe vétele. Jó példa erre a Bybit, amely megszerezte a MiCA-engedélyt az Osztrák Pénzügyi Piacfelügyelettől (FMA), és emellett külön MNB-engedéllyel is rendelkezik Magyarországon. Így a Bybit teljes mértékben megfelel mind az uniós, mind a magyar szabályozásoknak, és jogszerűen szolgáltathat magyar ügyfeleknek is.
A kriptovalutákra épülő innováció és ökoszisztéma most nehéz helyzetbe került Magyarországon, és várjuk, hogyan fognak erre reagálni a nagy szereplők. Az biztos, hogy a negatív hatások mindenki számára veszteséget jelentenek majd.