A kriptovaluták elterjedése veszélyt jelent a banki hitelezésre

Jon Cuncliffe, az Egyesült Királyság központi bankjának, a Bank of England (BoE) pénzügyi stabilitásának helyettes kormányzója arra figyelmeztetett, hogy a kriptovaluták gyengíthetik vagy akár meg is szüntethetik a banki hitelkibocsátást.

Cunliffe a London School of Economics-en, február 28-án tartott beszédében azt állította, hogy a stabilcoinok a közösségi média platformjaiba történő integrálása ahhoz vezethet, hogy az emberek a bankoknál jelenleg tartott pénzük nagy részét inkább kriptovalutákra cserélik. Hozzátette azt is, hogy

“Egy ilyen világban, a bankrendszeren keresztül a reálgazdaság hitelszükséglete gyengülhet vagy akár el is tűnhet. Ez rendkívül komoly gazdasági következményekkel járó változás lenne.”

A brit Európai Uniós megbízott úgy határozza meg az Egyesült Királyság szerepét, hogy az biztonságosan és megbízhatóan működteti az ország pénzét. Cuncliffe véleménye szerint a digitális valuták nagyon fontos kérdéseket vetnek fel az Egyesült Királyság kormánya, a szabályozók és a Bank of England számára is. Emellett sürgette a szabályozókat és a központi bankokat, hogy készüljenek fel a kialakuló kriptovaluta ökoszisztémával kapcsolatos egyedi kihívásokra, mielőtt ez “rendszerszinten fontos” lesz.

Stabilcoin vs hagyományos banki szolgáltatások

A Bank of England tisztviselője elismerte, hogy a jelenlegi pénzügyi rendszer “egyenértékű 18. századi bankjegyzői rendszerrel. Akkor is megterhelték az egyik számlát, hogy az adott összeget jóváírják a másikon.” 

A stabilcoinok viszont számos előnyt kínálnak, ideértve a rendkívül alacsony átutalás költségeket, különösen a határokon átnyúló fizetések esetén. Emellett pedig elősegítik azok beilleszkedését is a pénzügyi társadalomba, akik nem rendelkeznek hagyományos bankszámlával. A fizetés nélküli szolgáltatásokhoz ugyanis könnyebben és olcsóbban hozzáférhetnek.

Azt állítja azonban, hogy a szabályozóknak minél előbb fel kell készülniük a stabilcoinokkal kapcsolatos kockázatokra. Cunliffe kiemelte a Facebook stabilcoin ötletét és a cég méretével kapcsolatos aggodalmait is. A közösségi média óriás által létrehozott Libra ugyanis képes olyan elfogadási szintet is elérni, amely már komoly veszélyt jelenthetne a hagyományos banki szolgáltatásokra. A Pénzügyi Stabilitási Tanács (FSB) ebben az évben jelentést fog kiadni, amelyben megvizsgálja a stabilcoinokra vonatkozó javaslatokat.

A hónap elején az FSB elnöke, Randal K. Quarles elmondta, hogy a szervezet felülvizsgálja a pénzügyi rendszer sebezhetőségét és javaslatot tesz, a stabilitás megőrzése érdekében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük