A kriptovaluták lehetnek a gyógyír a szegénységre?

A kriptovaluták használata lehet a kulcs a fejlődő országok pénzügyi problémáinak megoldásához.

Mint azt már egy korábbi cikkünkben említettük, a Salvadorban bevezetett Chivo Bitcoin tárcának több aktív felhasználója van, mint bármelyik salvadori banknak együttvéve. A virtuális tárca, ami a salvadori állampolgárok számára biztosítja a bitcoin vásárlását, tárolását és eladását, bevezetése óta hatalmas sikernek örvend.

Az app letöltésekor kapott 30 dollár, a kezelési költségektől mentes utalás – bármelyik is legyen a felelős a Chivo sikeréért, a salvadori nép életében határozottan nagy és pozitív változást eredményezett a tárca létrejötte. A helyiek elégedettsége mellett, a sikeres és pofonegyszerű bitcoinnal történő fizetéseknek hála a lakosság kriptovalutákba vetett bizalma is egyre növekszik.

Ugyanakkor, Salvador lakosságának csupán 63%-a rendelkezik bankszámlával, ami azt jelenti, hogy a többiek készpénzben rendelkeznek vagyonnal, ami mint tudjuk nem mindig biztonságos megoldás. A készpénz kezelése nehezebb, könnyen elveszíthető, valamint a csalások is sokkal gyakoribbak.

A bankszámlák a pénzkezelés leegyszerűsítése mellett az egyén anyagi biztonságának is szerves részét képezik. Ha az emberek biztonságos módon tárolhatják pénzüket – ahogyan azt a Chivo tárca is kínálja – a szegénység mértéke is csökkenthető.

A kriptovaluták adaptációja rohamosan terjed a fejlődő országokban

A 2021-es Global Crypto Adoption Index megmutatta, hogy Vietnám, India, Pakisztán, Ukrajna és Kenya erőteljesen szorgalmazzák a kriptovaluták használatát. Ez pedig arra mutat rá, hogy azokban a régiókban, ahol a pénzügyi szolgáltatások kevésbé elérhetőek, a kriptovaluták kifejezetten vonzóak a lakosság számára.

A kriptovaluta tárca pozitív hatásának bizonyítására szolgál a következő példa. Amikor 185 000 kenyai nő hozzáférést kapott a mobilpénzes szolgáltatásokhoz, sokan közülük végre belevághattak abba, amiről addig csak álmodni mertek: saját vállalkozásba kezdhettek. Ezáltal ezek a nők maguk mögött hagyhatták a mezőgazdasági munkát, aminek hála 25%-kal csökkent a mélyszegénységben élő hölgyek száma.

Az adaptáció teljeskörű sikerét azonban egy nagyon fontos tényező hiánya korlátozza, ami nem más, mint egy kidolgozott szabályozás. Ha ezt a problémát is orvosolják, a kriptovaluták elfogadottsága a fejlődő világ számára nagymértékben kifizetődő lehet.

Mivel a Chivo tárcának csupán néhány hónap elég volt egy ekkora siker eléréséhez, minden jogunk meg van azt feltételezni, hogy hamarosan valóban meghaladja az összes helyi bank ügyfeleinek számát, és az embereket még közelebb hozza a kriptovaluták világához.