Egyre rosszabb az élet Laoszban, a Bitcoin jelentheti a megoldást

A körülzárt, szegény ázsiai országban a körülmények nem a legfényesebbek. Az egy főre jutó GDP a magyar tizede, a korrupció az egekben, befektetők pedig sehol. Ennek ellenére a blokklánc-technológia megvetette a lábát Laoszban, reményt és megoldást kínálva sokak számára.
- Laosz és a Bitcoin
- Nagyratörő tervek, szomorú valóság
- A Bitcoin, mint megoldás
- A kriptovaluta lett az új értékmegőrző
Laosz és a Bitcoin
A 7,6 milliós Laoszt magas infláció, az ország valutájának leértékelődése, hatalmas korrupció, és a szocialista egypárti állam mindent leuraló típusa jellemzi. Az országban sajtószabadság nincs, a 2024-es World Press Freedom Index szerint a 153. helyen áll, a korrupciós indexek pedig a 114. helyre teszik – a 180-ból.
Így nem meglepő az sem, hogy a szabadságjogok hiányoznak, ellenzék pedig nincs. Ami még elviselhetetlenebbé teszi a helyzetet, hogy a gazdaság is folyamatos kihívásokkal küzd, a fejlődés pedig csak tovább élezte az egyenlőtlenségeket és a környezeti problémákkal kapcsolatos aggályokat.
Nagyratörő tervek, szomorú valóság
Laosz több ponton is keresi a gazdasági nehézségekből való kitörést. Szeretne a régió „akkumulátorává” válni, ami a földrajzi elhelyezkedése révén lehetséges is lenne. Délkelet-Ázsia szívében fekszik, Thaiföld, Kambodzsa, Vietnam, Kína és Burma (Mianmar) határában. A környezet meseszép, de a kilátások közel sem olyan rózsásak.
A váltás érdekében kínai segítséggel létrehoztak egy nagysebességű vasútvonalat, azonban a több milliárdos projektet – külföldi befektetők hiányában – kínai támogatással valósították meg. A kínaiak persze lelkesen siettek a kiszolgáltatott ország segítségére, persze közel sem ingyen. Mára az államadósság több mint fele Pekingnek köszönhető, így Laosz is belekerült a már ismert kínai adósságcsapdába.
A Bitcoin, mint megoldás
A Bitcoin Magazine újságírója, Win Ko Ko Aung a szomszédos Thaiföldön járt, és a Nostr decentralizált protokollú üzenetküldő alkalmazáson keresztül megismerkedett egy laoszi bitcoinnerrel. Nem sokkal később egy találkozóra is sor került, ahol a BTC mellett elkötelezett Ted érdekes élményeket és történeteket osztott meg.
Ted 2021-ben shitcoinokkal kezdte, majd közvetlenül a 2021-es nagy bikafutás előtt váltott a bitcoinra
BTC Price
. Barátjaival karöltve amatőr kezdőkként podcastekből, online cikkekből és fórumokból próbáltak tájékozódni és tanulni. Fejlesztő révén gyorsan alkalmazkodott az új technológiához, és hamar felismerte a benne rejlő potenciált.
Ted elmesélte, hogy a kiútkeresés közben Laosz engedélyezte a bitcoin-bányászatot, amit a felesleges vízenergia felhasználásával támogatnak. Azonban saját bányászat helyett a kormány külső magánszereplőket bízott meg, és azok adójából tesz szert nyereségre. A stratégia azonban nem túl kifizetődő. Míg Bhután vagy El Salvador folyamatosan vásárol és bányászik, ezzel egyre több és több bitcoint felhalmozva, addig Laosz csak szerény adóbevételre tesz szert, így a mosolygörbe legalján helyezkedik el.
„Kétlem, hogy lenne náluk, vagy hogy egyáltalán értenék. Nem értik az informatikát, és nem okosak. Például olcsón adják el az áramot Thaiföldnek, majd kétszeres áron veszik vissza.”
– fejtette ki az elkeserítő helyzetet a bitcoinner.
Az ehhez hasonló abszurditások gyakoriak a környező országokban, a diktatórikus rendszerek gyakran mennek bele a gazdaságot hátráltató, vagy akár egyenesen megbénító döntésekbe, kizárólag a hatalmuk megtartása érdekében.
A kriptovaluta lett az új értékmegőrző
A hivatalos valuta mellett a thaiföldi baht és az amerikai dollár is használható a kereskedelemben, sokan mégis a kriptovaluták, legfőképpen a bitcoin felé fordulnak. A bizonytalan gazdasági és politikai körülmények arra késztetik az állampolgárokat, hogy alternatív megoldásokat keressenek.
Érdekelhet: A Bitcoin az utolsó védvonal a középosztály számára a gazdaságilag összeomló országokban
Ted és barátai rendszeresen szerveznek bitcoin találkozókat és más eseményeket a fővárosban. A kereskedőkkel általában a Facebookon keresztül veszi fel a kapcsolatot, de használja a Nostr alkalmazást is, a kormányzati cenzúra és a megfigyelés elkerülése végett.
Bár a decentralizált mozgalom később érkezett Laoszba, mint a legtöbb országba, a blokklánc-alapú üzenetküldő platformok, a bitcoin oktatási tartalmak és a P2P-hálózatok ma már nyíltan elérhetőek mindenki számára.
Az út persze nem lesz zökkenőmentes, mivel az országot sújtó nehézségek továbbra is fennállnak, de a szabad kibertér és a bitcoin rejtette lehetőségek előbb vagy utóbb széles körben utat fognak törni, ahogy ezt számos alkalommal láthattuk.