Legolcsóbb és legdrágább országok, ha bitcoint bányásznál

Szóló bányászként egyetlen bitcoin (BTC) bányászatához átlagosan 266 000 kilowattóra (kWh) áramra van szükség. Ez a folyamat körülbelül hét évig tartana, ami körülbelül 143 kWh havi áramfogyasztást igényel. Hogy ezt perspektívába helyezzük, ez a havi villamosenergia-fogyasztás nagyjából egyhatoda annak, amit egy átlagos amerikai háztartás fogyasztott 2021-ben.

A bitcoin bányászat jövedelmezőségét illetően több kritikus tényező is figyelmet érdemel a szóló bányászok részéről. Ezek közül a legfontosabbak az áram ára, a bányászberendezés hash-aránya és a hálózat bányászati nehézsége.

A bitcoin bányászat elterjedésének hatása a villamosenergia-felhasználásra

A Bitcoin 2009-es indulásának első napjaiban a bányászat viszonylag egyszerű volt. Minimális áramot igényelt, asztali számítógépek segítségével. A Bitcoin térnyerésével és a globális érdeklődés növekedésével azonban a bányászati folyamat egyre bonyolultabbá vált. Speciális hardverek, különösen az alkalmazásspecifikus integrált áramkörök (ASIC) egyre nagyobb mértékű használata vált általánossá.Sajnos ezek a speciális eszközök jelentősen megnövelik az áramfogyasztást, ami miatt a bányászat egyre kevésbé elérhető.

Mennyi lesz az áramszámla 1 btc kibányászása után?

Az 1 bitcoin bányászatának átlagos háztartási áramköltsége 46 ezer dollár, ami 35%-kal magasabb, mint 1 BTC 2023. júliusi napi átlagára (30 090,08 dollár). A háztartási villamosenergia-költségek regionális különbségei jelentősek, közülük is kiemelkedik Európa, ahol a legmagasabb. A becsült átlagos háztartási villamosenergia-költsége itt 85 767,84 dollár.

Ezzel szemben az ázsiai régió büszkélkedhet a legalacsonyabb átlagköltséggel – 20 635,62 dollárral – 1 bitcoin bányászata esetén. Ez a régió az egyetlen olyan terület, ahol az átlagos háztartási áramköltségek nyereségessé teszik a bányászatot a szóló bányászok számára. Mégis, a libanoni alacsony, 266 dolláros áramköltség és a japán magas, 64 ezer dolláros költség közötti különbség kiemeli a régión belüli áramköltségek eltérő jellegét.

A szóló bányászat Ázsiában a legjövedelmezőbb

Világszerte csak 65 országban nyereséges 1 bitcoin bányászata egyedül, kizárólag a háztartási áramköltségek alapján. Európa öt országot tesz ki ezek közül, míg az amerikai kontinens, elsősorban Dél-Amerika és a Karib-térség nyolc országban kínál lehetőséget. Afrika 18 országgal figyelemre méltó régiónak számít, Ázsia pedig a legjelentősebb szereplőnek számít, ahol 34 ország kínál lehetőséget a jövedelmező szóló bányászati műveletekre.

Ezek az országok még a kriptotilalmak ellenére is olcsó áramot biztosítanak a bitcoin bányászoknak. A lehetőségek ellenére fontos kihangsúlyozni, hogy 2021 novemberétől kilenc ország teljesen betiltotta a kriptovaluta bányászatot, kereskedelmet és használatot. Ezek a nemzetek elsősorban Afrikában és Ázsiában találhatóak, öt – Banglades, Kína, Irak, Nepál és Katar – Ázsiában található, négy pedig – Algéria, Egyiptom, Marokkó és Tunézia – Afrikában. További 42 ország vezetett be implicit korlátozásokat, amelyek teljes tiltás nélkül szabályozzák a kriptovaluták használatát.

Figyelemre méltó, hogy Marokkó kivételével az összes teljes tiltás alatt álló országban 1 BTC -t nyereségesen lehet kibányászni egyéni bányászként.

A legjövedelmezőbb országok 1 BTC bányászatához

A top 10 ország, ahol az alacsony háztartási áramköltségek miatt a bitcoin bányászat a legjövedelmezőbb, túlnyomórészt Ázsiában és Afrikában található.

Az iraki központi bank 2017-ben betiltotta a kriptovaluta használatát. Ellenkező esetben Irak a kilencedik legolcsóbb ország lennel a listán.

Bár egyes országokban az alacsony áramköltségek jövedelmezőséget ígérnek, a folyamatos bitcoin bányászat túlterhelheti a hálózatot, és áramkimaradásokhoz vezethet. Ez volt a helyzet Iránban. Irán 2019-ben előbb legalizálta majd betiltotta a bitcoin bányászatot. Ez a tiltási ciklus főként a nyári és téli hónapokban jelentkező áramhiány miatt alakult ki, amikor az áramfogyasztás általában megugrik, az alacsony, 500 dollár körüli bányászati áramköltség ellenére. Hasonlóképpen Izlandon is az áramhiány vezetett ahhoz, hogy az ország nemzeti áramszolgáltatója, a Landsvirkjun 2021-ben elküldte az új bitcoin bányászokat.

A legkevésbé jövedelmező országok

82 országban bizony veszteséges bitcoint bányászni. A 10 legdrágább ország:

  1. Olaszország
  2. Ausztria
  3. Belgium
  4. Dánia
  5. Németország
  6. Írország
  7. Litvánia
  8. Hollandia
  9. Egyesült Királyság
  10. Kajmán-szigetek

A legmagasabb áramköltségek Európában vannak, a listán szereplő 10 országból kilenc a régióból származik. A háztartási áramárak emelkedését az európai régióban több tényezőnek tulajdonítják. Többek között a nagykereskedelmi áramárak globális emelkedésének, amely a COVID-19 világjárvány és a növekvő nemzetközi kereslet közepette alakult ki. Emellett a 2022-es hőhullámok és az ukrajnai orosz invázió, amely a gázszállítások felfüggesztéséhez vezetett egyes EU-tagállamokban. Tovább súlyosbították a helyzetet a rekordmagas villamosenergia-árak , ami nagyrészt veszteségessé tette a bitcoin bányászatot a régióban.

Hány egységnyi villamos energiát fogyaszt egy óra bitcoin bányászat?

Az 1 BTC bányászata során egy óra alatt felhasznált egységek mennyisége nem is olyan aránytalan, mint ahogyan azt más háztartási eszközökkel összehasonlítva gondolnánk. Az alábbi táblázat azt a narratívát erősíti meg, hogy a bitcoin bányászat nem olyan súlyos, mint ahogyan azt a mainstream média ábrázolja.