Mama Bitcoin: Egy szenegáli nő kriptovállalkozása Nyugat-Afrikában

“Minél többet tanultam, annál inkább rájöttem, hogy szükségünk van erre. Ez a fajta pénz rengeteg probléma leküzdésében segít majd. A Bitcoin nem csak a szabadság eszköze, de a Bitcoin alapjául szolgáló technológia, mint például a blokklánc és a decentralizáció, meg fogja változtatni Afrika fejlődését.”

Ilyen elképzelésekkel és ambíciókkal kezdett bele a szenegáli Mama Bitcoin hatalmas üzletébe. A nő eredeti ötlete egy kis pékség volt, aminek kapuit egy Mbour nevű kis halászfaluban, Szenegál fővárosától, Dakartól 90 percre délre nyitotta volna meg. Miközben válaszokat és megoldásokat keresett arra, hogyan tudná finanszírozni a vállalkozás létrejöttét, rátalált a blokklánc-technológián alapuló Bitcoinra, és ez mindent megváltoztatott.

Ki az a Mama Bitcoin?

Mama Bitcoin az álnév, amelyet egy Bineta nevű fiatal szenegáli Bitcoiner használ. A művésznév a valódi neve kezdőbetűiből merít ihletet. A “mama” pedig nemcsak az anyai ösztöneit tükrözi, hanem arra is szolgál, hogy más nyugat-afrikai nőket is inspiráljon a blokklánc-technológiára és a Bitcoinra. Ő az első, akinek vállalkozása Szenegálban (és valószínűleg Nyugat-Afrikában is), kriptót fogadott el fizetőeszközként. Családjában ő az első generáció, aki képes írni és olvasni.

“Világszerte nagyon kevés nő tevékenykedik a blokklánc területén, és a helyzet Szenegálban sincs ez másképp. Szerettem volna rávilágítani arra, hogy a nőknek helye van a kriptoiparban”

Kezdeti tervei

Bineta először 2017 elején botlott bele a Bitcoinba a jó szándék és az össze nem illő körülmények különös kombinációjának köszönhetően. Arról álmodott, hogy megnyitja faluja első pékségét. Viszont ahhoz, hogy minden reggel meleg csokoládés péksüteményt tudjon szállítani a közösségnek, Binetának pénzre volt szüksége. Sok pénzre.

Nyugat-Afrikában hihetetlenül nehéz banki kölcsönt kapni egy üzleti ötlethez, és ez sajnos még nehezebb a nők számára, ezért alternatív eszközök után kellett néznie. Kipróbált MLM-et, mielőtt egy kameruni barátjától hallotta, hogy a Bitcoin alkalmas lehet a célra.

A bőséges kutatás után Bineta kíváncsiságából tettvágy született. Hamar rájött, hogy a Bitcoin sokkal fontosabb az elképzelései szempontjából, mint egy potenciálisan kockázatos MLM-rendszer. 2017 közepére ugorva, a Mama Bitcoin már órákon át falta a Bitcoinhoz kapcsolódó tartalmakat franciául és angolul, és ahol lehetett, lefordította őket.

Arra a következtetésre jutott, hogy a Bitcoin segítségével sokkal többet tud építeni, mint egy új falusi pékség.

Egy pékség gondolatától a Bitcoin terjesztéséig Afrikában

A Bitcoin nyúlüregébe tett utazás egy sebességgel feljebb tolta Bineta terveit. A pékséget ejtették, és helyét a nyugat-afrikai Bitcoin víziója vette át. Ahogy a fejlődés és a Bitcoin ára a 2017-es bikafutás során emelkedett, úgy fejlődött a protokoll megértése.

“A Bitcoin nem csupán egy eszköz az önfinanszírozásra bank használata nélkül, hanem egy technológiai forradalom, valamint a növekedés és fejlődés felszabadításának módja Szenegálban”

Binetának folyamatosan kérdések kavarogtak a fejében.  “Hogy lehet az, hogy egy ilyen nagy dologról ilyen kevesen beszélnek Szenegálban? Miért kerüli el a média ezt a kritikus témát? Miért nem használja Szenegál ezt az eszközt, és miért beszél róla olyan kevés nő?”.

Bineta munkához látott, cikkeket írt a Bitcoinról a közösségi oldalakon, kapcsolatba lépett a szenegáli Bitcoin- és kriptoközösséggel, és átértékelte céljait.

Mama Bitcoin új vállalkozásának létrejötte

Az üzleti életben szerzett korábbi tapasztalataiból és Szenegál és az Atlanti-óceán közelségéből kiindulva Bineta megengedte magának, hogy nagyobbat álmodjon. Megfogalmazta, majd létrehozta a Bleu comme la mer nevű ambiciózus tengerparti vállalkozását.

A Bleu comme la mer egy halászati kereskedelmi platform, amely közvetlenül a halászokat köti össze a fogyasztókkal, megszüntetve a közvetítőket. Ez az első olyan vállalkozás Szenegálban, amely elfogadja a Bitcoint fizetőeszközként. Elfogadják továbbá az Ethert (ETH) és a Tezost (XTZ) is. Valójában a Tezos közösséget Mama Bitcoin alapította Nyugat-Afrikában.

A platformon szardíniát, garnélarákot, polipot és tintahalat – mindent, amit az Atlanti-óceánból ki lehet halászni – lehet kriptovalutával vásárolni. “A kriptovalutákkal való fizetés azt mutatja, hogy – ellentétben azzal, amit sokan gondolnak – a Bitcoin egy peer-to-peer fizetési megoldás, nem pedig egy spekulatív eszköz.” Bineta arra összpontosít, hogy a Bleu comme la Mer-t decentralizált e-kereskedelmi platformmá alakítsa. A halászok feljegyeznék fogásaikat, a fogyasztók pedig pontosan láthatnák, hogy mi honnan lett kihalászva. A decentralizált platform nem csak a halászati ipar racionalizálását célozza, hanem a túlhalászást is igyekszik aláásni, amely káros, mégis gyakori tevékenység Nyugat-Afrika vizeiben.

Dakar első személyes Bitcoin-találkozóján 2022-ben a 20 résztvevőből három nő volt. Ez egy kicsi, de erős kezdet, amelyet kétségtelenül a Mama Bitcoin fertőző energiája és a kriptopénz iránti lelkesedése lendített fel.