Még 10 évet kell várni arra, hogy CBDC-k legyenek, állítja a volt bankvezér

A Banque de France korábbi kormányzó, Christian Noyer arra hívta fel a figyelmet, hogy a központi bankok által létrehozott digitális valuta (CBDC) használatára még 10 évet kell várni, annak ellenére, hogy jelenleg több mint 50 központi bank érdeklődik iránta. A kereskedelmi bankok közötti digitális fizetések viszont hamarosan megjelennek.

Az Financial Times által készített interjúban Noyer kijelentette, hogy a készpénzfelhasználás csökkenése és a magántulajdonban levő kriptovaluták növekedése számos központi bankot arra ösztökélt, hogy vizsgálja meg egy esetleges központi digitális valuta kibocsátásának lehetőségét.

Svédország és Uruguay már elindította a digitális valutához kapcsolódó kísérleti projektet. Svédország ugyanis attól tart, hogy teljes fizetési piaca a magánszektortól fog függeni, ugyanis az elmúlt néhány évben elképesztően visszaestek a készpénzes fizetések. A lakosság szinte teljes átállt a készpénzmentes digitális megoldásokra, például a kriptovalutákra.

Noyer azonban hozzátette, hogy a legfelsőbb pénzügyi intézmények „egyértelműen haboznak” az adatvédelem iránti félelmek és a monetáris politika ellenőrhetősége miatt.

Még nagyjából 10 évet kell arra várni, hogy egy működő projektet létrehozzanak. De legalább tanulmányozni akarják egy digitális valuta kibocsátásának a lehetőségét, ami azt jelenti, hogy ebben az évben sok munka áll előttük”, jelentette ki Noyer.

A kereskedelmi és a központi bankok közötti kapcsolatok

A CBDC-vel kapcsolatban felmerülő egyik gyakori kérdés az, hogy a fogyasztóknak a központi banknál kellene számlával rendelkezniük vagy sem, hiszen ezzel megkerülnék a kereskedelmi bankokat. Ebben az esetben a központi bank lenne a felelős az ügyfelek ellenőrzéséért és a pénzmosás elleni intézkedések betartásáért. Ez nagymértékben megkavarná a kereskedelmi bankok helyzetét a pénzügyi rendszerben. A fogyasztók ma ugyanis a jegybanki pénzt csak a bank által kibocsátott bankjegyek és érmék útján érik el.

Noyer úgy érzi, hogy a központi bankok valószínűleg inkább arra törekszenek, hogy ne zavarják fel az állóvizet, hanem inkább a kereskedelmi bankokra összpontosítsanak. Ez azt jelenti, hogy egy központi bank kereskedelmi bank között működő digitális valuta hoznának létre, amelyet a nagykereskedelmi fizetésekhez használnának.

Valahol lennie kell egy központi bank által fedezett valutának. A pénz hitelességének ez egy fontos része.”

Noyer 12 évig a Banque de France kormányzója volt, ezt megelőzően pedig az Európai Központi Bank (EKB) alelnöke. Most a Setl csoport igazgatósági tagja, amely blokklánc alapú elektronikus főkönyveket fejleszt a banki mérleg fizetéseinek feldolgozásához.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük