Még nincs egyértelmű bizonyíték, hogyan hat a Bitcoin felezés az árfolyamra

A Coinbase, Amerika legnagyobb kriptotőzsdéje egy új jelentést adott ki, amiből kiderül, hogy a Bitcoin felezés hatása az eszköz teljesítményére még mindig nem egyértelmű. Ugyanis több külső tényező is jelentős szerepet játszik a piaci reakcióban és a befektetők viselkedésében.

Bár a felezést általánosságban pozitívan értékelik, ugyanis a feltételezések szerint növeli a Bitcoin várható szűkösségét és támogatja a kereslet-kínálat dinamikáját. Ahhoz azonban, hogy világos képet kapjunk a piac reakciójáról, szét kellene választani az amerikai dollár mozgásának, a kamatlábaknak és a globális likviditásnak a hatásait is.

A Bitcoin felezés tisztázatlan hatása

A Bitcoin felezésre négyévente vagy 210 000 blokkonként kerül sor. Az esemény során a Bitcoin bányászati blokkjutalmak 50%-kal csökkennek. Az első feleződés még 2012-ben történt, a következő negyedik felezés pedig várhatóan 2024. áprilisa és májusa között következik majd be. Ekkor a blokkjutalom 6,25 BTC-ről 3,125 BTC-re csökken.

David Duong, a Coinbase kutatási vezetője a jelentésben kifejtette, hogy mivel eddig még csak három felezési esemény történt, nincsenek még egyértelmű bizonyítékok a piac reakciójára. Ugyanis az eddigi felezések mindegyike néhány jelentős egyéb monetáris és fiskális fejlemény mellett zajlott le.

2012-ben például a Fed a mennyiségi lazítás harmadik fordulója (QE3) keretében jelzálog fedezetű értékpapírokat és hosszú lejáratú állampapírokat kezdett el vásárolni. A 2016-os második feleződés során a Brexit kavarta fel a hangulatot. Ez fokozta az aggodalmakat az EU-ban és az Egyesült Királyságban a költségvetésekkel kapcsolatban, ami fokozott bitcoin vásárlásokhoz vezetett. Amikor 2020-ban bekövetkezett a harmadik feleződés, a központi bankok és a kormányok a COVID-19 járványra “példátlan mértékű ösztönzéssel reagáltak.” Ez a beavatkozás a globális likviditást jóval magasabbra tolta fel.

Bitcoin felezés
“A bitcoin árfolyammozgásának az ilyen külső tényezők mozgásától való leválasztása segít némileg megvilágítani a helyzetet. A harmadik feleződésen kívül azonban nem teljesen egyértelmű a bizonyíték arra, hogy ezek a feleződések hogyan járultak hozzá a bitcoin árfolyam változásaira.” – mondta Duong.

Tiszta képet kapni

Duong hangsúlyozta továbbá, hogy a globális likviditás hatásának megszüntetése adna világos képet a BTC árfolyamhatásról a különböző gazdasági rendszerekben.

A következő feleződés közeledtével Duong szerint fontos megjegyezni, hogy a globális likviditás jelenlegi megugrása elhomályosítja a bitcoin árfolyamának viselkedésére gyakorolt nettó hatást. Ennek oka, hogy a kriptopiac a 2022. május-júniusában bekövetkezett kedvezőtlen piaci események óta követi a globális likviditásmozgásokat.

“Lehetségesnek tartjuk, hogy a következő bitcoin feleződés pozitív hatással lehet a token teljesítményére. A korlátozottan rendelkezésre álló bizonyítékok miatt azonban ez az összefüggés véleményünk szerint még mindig kissé spekulatív.” – tette hozzá a Coinbase kutatási vezetője.