Mi az az aranykereszt minta és hogyan működik?

Az aranykereszt az egyik legnépszerűbb bikapiaci jelzés a kriptovaluta kereskedők számára, de nem feltétlenül jelenti azt, hogy azonnal nagy összeggel be kell szállni.

A grafikonokon megjelenő aranykereszt minta általában feldobja a a kriptokereskedők hangulatát. Ugyanis a statisztikák alapján nyereséges időszakot ígér, főként a hagyományos pénzpiacokon elért lenyűgöző sikerességi aránya miatt is. Az aranykereszt megjelenése általában tartósan emelkedő trendeket előz meg, ellentétben a medvés halálkereszt mintával. Például 1970 óta az S&P 500 átlagosan körülbelül 15%-os nyereséget hozott össze éves viszonylatban az aranykereszt megjelenése után.

Az aranykereszt pozitív rekordja az irányadó kriptoeszköz, a Bitcoin esetében is hasonlóan lenyűgöző. A mutató 2010 óta hétszer jelent meg a Bitcoin napi grafikonjain, és ebből öt alkalommal vezetett masszív bikapiaci ralihoz.

Mi az aranykereszt minta?

Mielőtt megvitatnánk az aranykereszt definícióját, beszéljünk annak alapvető összetevőjéről, amelyet mozgóátlagként (MA – movig average) ismerünk.

A mozgóátlag egy eszköz árfolyamának átlagos változását rögzíti egy adott időszak alatt. Matematikailag úgy lehet kiszámolni, hogy összeadnak egy (rögzített időszakban, például óránkénti, négyórás, napi, heti, havi stb.) árfolyam sorozatot – és az összeget elosztják a sorozatban szereplő árfolyamok számával.

aranykereszt mutató

Hagyományosan az aranykereszt indikátort figyelők két konkrét mozgóátlagra összpontosítanak: az 50 napos mozgóátlagra, amely a rövid távú MA mutató, és a 200 napos mozgóátlagra, mint hosszú távú MA mutató. Az aranykereszt mintázat akkor alakul ki, amikor a rövid távú MA vonala a hosszú távú MA felett keresztezi a hosszú távú MA vonalát. Más szóval, a minta azt mutatja, hogy az adott piacon a vételi érdeklődés az előző 50 napban megnőtt az előző 200 naphoz képest.

Hogyan működik az aranykereszt?

Az aranykeresztek megjelenése jellemzően jelentős árfolyam ralikat előznek meg a hagyományos és kriptopiacokon is. Ez az oka annak, hogy a kereskedők vételi jelként érzékelik őket.

aranykereszt mutató

A BTC/USD napi árfolyamgrafikonja a 2020. márciusi aranykereszttel és az azt követő ~750%-os ralival. Forrás: TradingView

Voltak azonban olyan esetek, amikor az aranykereszteket hamis kitörések követték. Ezért az aranykereszt mintázatot más technikai indikátorokkal együtt kell figyelembe venni, mielőtt döntést hoznánk arról, hogy be akarunk-e szállni egy jelentősebb összeggel.

Kezdetnek a kereskedők alkalmazhatják a relatív erősség indexet (RSI), amely képes meghatározni egy eszköz túlvásárolt vagy túladott állapotát, hogy megjósolják a potenciális árfolyam változásokat. 2020. februárjában ez a stratégia sok kereskedőnek segített elkerülni a komolyabb veszteségeket.

Lássuk, miért.

2020. február 1-jén a Bitcoin 50 és 200 napos MA indikátorai aranykeresztet alkottak, amikor 9500 dollár körül kereskedtek vele. Ezt egy szerény eufória követte, és az árfolyam a következő két hétben egészen 10 500 dollárig emelkedett. Ebben az időszakban a Bitcoin napi RSI mutatója is a 70-es túlvett küszöbérték fölé emelkedett, ami túlvásárolt állapotot jelzett.

BTC/USD napi árfolyamgrafikon hamis aranykereszt kitöréssel. Forrás: TradingView

A Bitcoin ára azonban végül márciusba belépve 4000 dollár alá zuhant, miután a COVID-19 járvány kitörése okozta pánik globális piaci összeomlást okozott a hagyományos és kriptopiacokon is.

Ez az eset is jól bemutatja, hogy az aranykeresztek nem 100%-os pontossággal jelzik előre a jövőbeli trendeket. Ehelyett csupán segítséget nyújthatnak a kereskedőknek és az elemzőknek azzal, hogy a momentum mutatókat és a fundamentumokat is felhasználják az árfolyamok rövid és hosszú távú alakulásának előrejelzéséhez.

Ezek a momentum indikátorok közé tartozhat a Moving Average Convergence Divergence (MACD), a sztochasztikus RSI, a Rate of Change (ROC), az Average Directional Index (ADI) mutatók is.

Az aranykereszt mutató különféle változatai

Tehát a kereskedőknek azt tanácsoljuk, hogy ne vásároljanak be túl korán egy aranykereszt alakzat megjelenése esetén. Ehelyett javasoljuk hogy várjanak, hogy az árfolyam konszolidálódjon oldal irányban vagy egy kicsit lejjebb, és rövid távú támaszt találjon magának, mielőtt úgy döntenének, hogy kereskedni kezdenek.

Volatilis piaci körülmények között a mozgóátlagok megváltoztatásával is újra lehet definiálni az aranykereszt mutatót. Például a 20 periódusú MA-t használva a rövid távú mutatónak és az 50 periódusú MA-t a hosszú távú mutatónak. A 20-50 napos MA kombináció segített már párszor a kereskedőknek a rövid távú kriptopiaci trendek meghatározásában. Erre jó példa az alább látható eset, amely a 2020. márciusa és 2021. novembere közötti bikafutást jelezte előre.

aranykereszt mutató

BTC/USD napi árfolyamgrafikon a 20-50 MA kereszteződésekkel. Forrás: TradingView

Az aranykeresztek nem jelentenek garantált nyereséget

Bár az aranykeresztek gyakran valóban megjelennek a Bitcoin és a kriptopénzek piacán a nagyobb árfolyam ralik előtt, továbbra is fennáll annak a kockázata, hogy a bikák csapdába eshetnek.

Végső soron a kereskedőknek óvatosnak kell lenniük az aranykereszt jelzésekkel, mivel azok vakon történő követése veszteségeket eredményezhet. Amint azt fentebb tárgyaltuk, előfordulhatnak hamis jelzések, és fontos, hogy minden aranykeresztet további technikai mutatókkal erősítsünk meg, mielőtt bármilyen kereskedési döntést hoznánk.