Mi képviseli igazából a társadalom érdekét: a forint vagy a bitcoin?

A bitcoint gyakran nevezik (főleg az angolszász kultúrában) privát vagy magánpénznek, arra utalva, hogy kibocsátása, a hivatalos pénznemekkel ellentétben, nem az állami csatornákon történik meg. Azonban közelebbi pillantást vetve a kriptopénzre már jóval inkább a közösség pénzének tűnik az – sőt, néhány esetben még a fiatpénzeknél is jobban a közösség érdekeit szolgálja.

Mi szolgálja jobban a köz érdekét?

Az Európai Központi Bank szerint az ún. sovereign money (az állam által felügyelt, a közösség számára elérhető hivatalos pénz) „olyan közjószág, amit a központi bankok évszázadok óta felügyelnek a köz érdekében, és amelynek minden állampolgár számára elérhetőnek kell lennie, hogy kielégítse a biztonsággal kapcsolatos szükségleteit”. A köz érdeke azonban csak többszörösen indirekt módon jelenik meg a döntéshozatal folyamatában.

(Fontos kiemelni azért azt is, hogy az itt is említett public vs private money diskurzus nem a magyarul közpénzként ismert fogalmat jelenti – és főként nem szól a magyar közpénzek kérdéséről. A közpénzek a közösségi célokra felhasznált pénzekre utalnak. A public money kifejezést ezzel szemben az utóbbi években többször az állampolgárok számára elérhető, központi bank által kiadott pénzre használják.)

Gondoljunk csak a legegyszerűbb esetre, amikor egy, a fiatpénzeket érintő döntés következményeit minden állampolgár megérzi: a pénznyomtatásra. A jelenlegi vírushelyzetet tekintve különösen aktuálisnak számít az újabb pénznyomtatás kérdése, hiszen a gazdaságok megsegítésére nem egy kormány óriási segélycsomagok szétosztását hirdette meg. A túlzott pénznyomtatás azonban hamar inflációhoz vezet. Ennek hatását már minden ember saját bőrén érzi meg, hiszen reáljövedelme szépen lassan elkezd csökkeni.

A döntés azonban, akármennyire is állítják a bankok, hogy a „köz érdekében történik”, mégsem a köz kezében volt. Természetesen, egy demokratikusan működő országban (papíron) a megválasztott képviselők, és általuk kijelölt egyéb szakemberek azon emberek érdekét képviselik, akik rájuk ruházták ezt a felelősséget, tehát valóban az emberek akaratát tudják teljesíteni. A gyakorlatban azonban direkt módon semmiféle beleszólása nincs az embereknek ezekbe a döntésekbe – és nem is nagyon kérdezik őket.

A bitcoin biztosít beleszólási lehetőséget, a forint nem

A forinttal szemben a bitcoin nyílt forráskóddal rendelkezik, azaz mindenki számára elérhető, aki fejleszteni szeretné ezt. A fejlesztők persze nem önkényes változtatásokat hajtanak végre ezen, azonban mivel hozzáférnek a kódhoz, erre épülő javaslataikat megoszthatják a teljes közösséggel. Ők aztán ezt elfogadhatják vagy elutasíthatják, majd a döntésnek megfelelően implementációra is kerülhet.

Természetesen, ahogy általában igaz mindenre, a bitcoin rendszere sem tökéletes. A bitcoin esetébe semmilyen domináns érdekcsoport nincs a kriptopénz mögött. Kialakításából eredően létrehozói sem tudják jobban befolyásolni a bitcoin helyzetének alakulását bármely másik érdekcsoportnál. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a véges számú bitcoin néhány kézben történő összpontosulása ne csorbítaná meg közösségi jellegét. Jelenleg az összes BTC cím 0,4%-a birtokolja a körforgásban lévő bitcoinok több, mint 85%-át. S bár ezek között bőven találhatunk kriptováltókat, elérhetőség és demokratikus megoszlás tekintetében ez árnyalja a bitcoin közösségi jellegét is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük