Michael “Nagy dobás” Burry: minden idők legnagyobb buborékja

Az év elején ‘A nagy dobás’ című filmből ismert Michael Burry jelentette ki, hogy elkerülhetetlen lesz a hiperinfláció mialatt az Egyesült Államok gazdaságát a weimari Németországhoz hasonlította.

“Az infláció érési szakaszában egy élő paradoxon volt, amelynek megvannak a maga összetéveszthetetlen jellemzői. Az egyik a nagy gazdagság volt, legalábbis azok számára, akiknek kedvezett a fellendülés… Vagyon keletkezett egyik napról a másikra… A városokat a céltalan és önzetlen ifjúság jellemezte”

“Az árak Németországban stabilak voltak, és mind az üzleti élet, mind a tőzsde virágzott. Az infláció előestéjén a márka dollárral és más devizákkal szembeni árfolyama egy ideig valóban emelkedett, és a márka kis időre a világ legerősebb pénzneme volt.”

“A gazdagság mellett a szegénység területei fellelhetőek voltak. Egyre nagyobb számú ember maradt a könnyű pénzen kívül, amire rákukkanthatott, de nem tudott csatlakozni. Megugrott a bűnözési ráta.”

“A korabeli beszámolók egy fokozatos demoralizációról árulkodnak, ami bekúszott az egyszerű emberek életébe és párosult a nyaktörő cél nélküli ütemmel, valamint a félelmeikkel, ahogy a saját értékes pozícióik esni kezdtek mialatt mások feltűnően gazdagok lettek.”

“Szinte bármilyen vállalkozás képes volt pénzt csinálni. Az üzleti kudarcok és a csődök ritkaságba mentek. A konjunktúra felfüggesztette a természetes szelekció normális folyamatait, amelyek révén a lényegtelen és hatástalan kihullik.”

“Önmagában a spekuláció, bár semmit nem adott hozzá Németország gazdagságához, az egyik legnagyobb tevékenységévé vált. Az őrület, hogy gyorsan márkát csináljanak az összes osztályt megfertőzte… A lift üzemeltetőjétől kezdve mindenki a piacon hazardírozott.”

“A Berlin Bourse értékpapír forgalom volumene olyan magas lett, hogy a pénzügyi ágazat nem tudott lépést tartani a papírmunkával… és a Bourse kénytelen volt heti több napot zárva tartani, hogy ledolgozza a lemaradást”

“az 1922 nyarán a világon létező összes márka 1923 novemberében nem volt elegendő ahhoz, hogy akár egyetlen újságot vagy villamosjegyet vásárolhassunk belőle. Ez volt az összeomlás látványos része, de a valódi pénzvagyon-veszteség nagy részét jóval korábban elszenvedte.”

“Ezekben az években a szerkezet csendesen felépült és várta a nagy csapást. Németország inflációs ciklusa nem egy évig, hanem kilenc évig tartott, ami nyolc év várakozást és csak egy év összeomlást jelentett.”

És szerinte itt hasonlít a jelenkori Egyesült Államok a weimari Németországhoz kijelentve: “mikor a dollár potenciálisan lehullhat az égből … a menedzsmentek kénytelenek kreatívvá válni és több kockázatot vállalni. Adósságfinanszírozott osztalékok kifizetése befektetőknek vagy a kockázatos növekedési lehetőségekbe történő befektetés a takarékos mentalitás végét jelenti.”

Egyébként egy másik legendás befektető is figyelmeztetett a héten a leselkedő veszélyre, aki egy interjú során kijelentette, kedveli a bitcoint, mint befektetési eszköz, ezért az általa kezelt tőke 5%-át bitcoinba, ötöt árucikkekbe, ötöt aranyba és ötöt készpénzbe fektet.

Burry-re visszatérve:

“Az emberek folyamatosan kérdik, mi történik a piacokon. Egyszerű. Minden idők legnagyobb mindenre kiterjedő spekulációs buborékja. Két magnitúdóval magasabban. #FlyingPigs360”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük