Miért élnek a harcsák 70 évet Svédországban?

Az európai harcsa a világ egyik legérdekesebb édesvízi hala, az egyedek ugyanis akár 2,74 méter hosszúságra is megnőhetnek, és 181 kg-nál többet nyomhatnak. Többször látták már őket hasukat süttetve strandolni, hogy titokban a tavak és folyók partján galambokat fogjanak ebédre. A svédországi Linnaeus Egyetem kutatói ugyanakkor nemrégiben egy még különösebb tanulmányról számolt be, miszerint a skandináv országban élő harcsák akár 70 évig is elélnek.

A harcsák életkorának meghatározásához a kutatók 2006 és 2020 között Dél-Svédország tavaiból és folyóiból összesen 1183 harcsát fogtak ki, megjelölték őket, majd szabadon engedték. Később sikerült 162 egyedet újra kifogni, és egy jól bevált, a halak hosszának és életkorának becslésére szakosodott statisztikai modellbe beépítve, felvázolták a harcsák növekedési ütemét.

„Becsléseink szerint Svédországban a 100 cm körüli hosszúságú egyedek 25 évesek lehettek, míg egy 150 cm hosszúságú, 40 éves, ami körülbelül négyszer több a közép-európai harcsák életkorához képest” – derült ki.

A kutatók „megdöbbenve” fogadták, hogy a svédországi harcsák életkora ennyire eltérő, és egyesek tovább élnek, mint a néhány száz kilométerrel délebbre élő európai harcsák.

„A 200 centiméteres egyed körülbelül 70 évig él, ami jelentősen meghaladja a harcsák korábban feltételezett maximális életkorát (a 35 évet), így ezek az egyedek Európa egyik legidősebb édesvízi halainak számítanak” – írták.

Talán ez lehet a magyarázat

Az élettartamban való jelentős eltérés a kutatók szerint minden bizonnyal a svéd halak viszonylag lassú növekedési üteméből ered. A lassabban növekvő állatok ugyanis általában hosszabb ideig élnek, mivel a sejtek ritkábban osztódnak, ez pedig csökkenti az oxidatív stresszt, ami a sejtek elöregedésének későbbi kezdetét jelenti. Nem gondolják továbbá, hogy a helyi harcsák kevesebb táplálékhoz jutnak az európai társaikhoz képest (ami talán magyarázatot adhatott volna a növekedési ütemek közötti különbségre), és úgy vélik, hogy a különbség a hidegebb vízhőmérsékletnek köszönhető.

„A harcsák növekedéséhez szükséges optimális hőmérséklet (25-28 °C) nagyon ritka eset a svéd vizekben” – jelentették ki.

A Föld leghosszabb életű hala (és egyben a leghosszabb életű gerincese), a grönlandi cápa szintén hideg vízben él, és hasonlóan lassú ütemben növekszik. Ma a legidősebb példányt 400 évesnek becsülik.