Mikroreaktorok: az energiatermelés forradalma

A Nano Nuclear Energy Inc. szerint hamarosan szabad lehet az út az egy konténerben is elférő mikroreaktorok kereskedelmi forgalomba hozatalához.

„Meggyőződésünk, hogy 2030-ra mi leszünk az első vállalat, amely mikroreaktorokat fog értékesíteni” – mondta a The Epoch Times-nak adott interjújában James Walker, a Nano Nuclear vezérigazgatója, aki korábban a Rolls-Royce nukleáris vegyi üzem fejlesztési részlegéneknek vezetője volt.

A nukleáris mikroreaktorokat gyors, mobil hőforrásokként kel elképzelni, amelyek akár 20 megawattnyi villamos energiát is képesek előállítani. Nagy előnyük a könnyű szállíthatóság, amely rendkívül hasznos lehet a hálózattól távol eső vagy vészhelyzetnek kitett területek energiaszükségletének fedezéséhez.

„A mikroreaktorok célja valójában a távoli lakóhelyek, a bányászati projektek, a katasztrófa sújtotta területek, a töltőállomások és az adatközpontok kiszolgálása” – mondja Walker.

„Talán bitcoinbányászathoz is felhasználhatnánk” – teszi hozzá Jay Jiang Yu, a Nano alapítója és elnöke. Yu elmondása szerint több Bitcoinnal foglalkozó vállalat is felvette a céggel a kapcsolatot, akik mikroreaktort használnának energiaigényes tevékenységeikhez. „Érdemes lenne Alaszkában tartani, mert a folyamatos túlmelegedés problémát jelent”.

Walker nagyon magabiztos a projekt versenyképességét illetően: „Most már biztosak vagyunk benne, hogy bárkivel felvehetjük a versenyt a mikroreaktor-piacon”.

A Nano Nuclear versenytársai közé tartozik többek között az atomipar nagyágyúja, a Westinghouse, amely az eVinci mikroreaktor kialakításán dolgozik, valamint a japán Mitsubishi Heavy Industries.

Érdeklődés és szkepticizmus

A mikroreaktorok és más fejlett nukleáris technológiák iránti érdeklődés részben az éghajlatváltozással kapcsolatos aggodalmak miatt fokozódik. Egyes szakértők és aktivisták azonban azt állítják, hogy a világ radikálisan csökkentheti a szénhidrogéneket anélkül is, hogy több atomenergiát használna.

Ez év júniusának elején például Gregory Jaczko, a Nukleáris Szabályozó Bizottság (NRC) korábbi elnöke tartott egy eligazítást, amelyben ő és mások azzal érveltek, hogy az atomenergia túl drága és kockázatos ahhoz, hogy segítsen az Egyesült Államoknak a szén-dioxid-mentesítésben.

Walker szerint viszont a nap- és a szélenergia kihasználása elérte technológiai korlátait:

„Az elmúlt 30 évben egyre hatékonyabbak lettek, és a költségeik valóban csökkentek. A helyzet jelenlegi állása szerint azonban nem várható számottevő javulás ezeknek a technológiáknak a hatékonyságában”– mondja, majd hozzáteszi: „Egy mikroreaktor esetében – az új technológiák esetében – mindig számíthatunk a hatékonyság fokozódására. Ezért a határ a csillagos ég a költségcsökkentés és a technológiai fejlődés szempontjából”.