Mit jelent a Bitcoinban a ‘sats’ szó és honnan kapta a nevét? Elmagyarázzuk

A ‘sats’ a satoshi (magyarosítva = szatosi) kifejezés rövidített változata és a bitcoin (BTC) legkisebb osztható egységét jelöli. A BTC legkisebb egysége 0.00000001 BTC, másképp: 1 bitcoin százmilliomodik része. Ezt az egységet nevezték el Satoshi Nakamoto ismeretlen Bitcoin feltaláló után satoshinak.

2010-ben a Bitcointalk fórumon, mikor még arról ment a vita, hogy mi legyen a Bitcoin hivatalos Unicode karaktere, Ribuck nevű felhasználó feltette a kérdést: “Mi a terv bitcoinok oszthatóságára? Ezresekkel megyünk, mint a metrikus rendszerekben (millibitek, microbitek, nanobitek)?”

“A bitcoin századrésze lehetne egy Satoshi, annak ezrede egy Molyneau és annak ezrede egy Austrian [az az Osztrák, utalva a Bitcoin osztrák közgazdaságtani elméleteken alapuló monetáris architektúrájára],” írta Ribuck.

Azonban a Bitcointalk felhasználók között nem aratott túlzott sikert Ribuck felvetése, de Ribuck barátunk nem adta fel és 2011-ben egy új ötlettel állt elő. Akkor a magasabb bitcoin oszthatóság érdekében, felvetette a Bitcent ötletét, ami a cent után nevezte volna el a bitcoin osztható egységeit. A bejegyzésben a legendás kriptográfus és Bitcoin úttörő Hal Finney is megszólalt, aki Ribuck legelső felvetésére reagálva írta:

“Tetszik Ribuck terminológiája,” írta Finney. “Bitcentet, majd a millicentet és mikrocentet ajánlja. A mikrocentek lennének a legkisebb elérhető osztható egységei a bitcoinnak, szóval szépen működhetne.”

Pár órával később marcus_of_augustus nevű felhasználó is hozzászólt Ribuck fórumbejegyzéséhez egy még kisebb egység ötletét felvetve: “1 szatosi = 1 mikobitcent (mint legkisebb osztható egység). 100 millió szatosi = 1 bitcoin. Megegyeztünk?”

Nem kellett sok idő, mire a fórumozók többsége beleegyezett marcus_of_augustus felvetésébe és azóta a bitcoin legkisebb osztható egységét szatosinak hívjuk. A jövőben a szatosi mértékegység még nagyobb prominenciát kaphat, hiszen ahogy felértékelődik a bitcoin a jegybankpénzekkel szemben, úgy lesz sokaknak egyre nehezebben elérhető akár 1 bitcoin birtoklása is, tehát fontos lesz egy a publikum számára könnyebben leolvasható alapértelmezett egység elterjesztése is.

A legkisebb osztható egység kiválasztás egyben rámutat a decentralizált, alulról építkező hálózatok erejére is, hiszen a szatosi kiválasztásakor nem egy központi kormány jegybankja nevezte el és szabványosította a lakosság körében a bitcoin osztható egységeit, hanem néhány korai adaptáló fórumbeszélgetése során konszenzusosan döntötték el és vette azt át mára az egész szektor. Ez az egyik oka annak, hogy egyetlen központi jegybankpénz, vállalati digitális pénz (pl. Facebook Diem) de még altcoin se érhet a bitcoin nyomába decentralizáció tekintetében.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük