Musk új pártja a Bitcoin szabad elvével csábít – hiszünk neki?

Elon Musk újabb kijelentésével ismét megrezgette a kriptovilág idegszálait: egy politikai pártprogramban is elképzelhetőnek tartja a Bitcoint
BTC Price
. De vajon több ez, mint egy látványos PR-fogás?
Egy politikai ötlet, ami elsőre jól hangzik
Musk májusban arról írt az X-en, hogy az America Party nevű új politikai formációjában a Bitcoint is szívesen látná. Egy követői kérdésre annyit reagált:
Fiat is hopeless, so yes
– vagyis szerinte a hagyományos pénz reménytelen, a Bitcoint pedig szívesebben támogatná.
Musk posztjai a múltban is sokszor gerjesztettek árfolyam-lavinákat, anélkül, hogy valós szakpolitikai tartalom állt volna mögöttük. Ezért most is indokolt az óvatosság, mert egyetlen tweet alapján hozott befektetési döntés komoly kockázatot jelenthet.
Teslától Dogecoinig: Musk kriptós ellentmondásai
A Tesla akkoriban 1,5 milliárd dollárnyi Bitcoint vásárolt, és egy ideig autóvásárlásnál is elfogadta a BTC-t. Pár hónappal később azonban már arról jött a hír, hogy a vállalat környezetvédelmi aggályokra hivatkozva visszavonta ezt a lehetőséget. Ez a gyors fordulat sokak számára azt üzente, hogy Musk kriptóhoz való viszonya inkább impulzív, mint hosszú távon átgondolt.
Musk ugyanebben az időszakban „a nép pénzének” nevezte a Dogecoint, ami után hatalmas spekuláció indult el. A Dogecoin később egy SpaceX-misszió részfinanszírozásában is megjelent, igaz, ennek konkrét volumenét sosem tették közzé. Ezek az akciók ugyan erős hype-ot generáltak, sok kisbefektető azonban végül bukással szembesült.
Politikai Bitcoin-szerelem vagy kampányfogás?
Musk az America Party kapcsán egyelőre semmilyen konkrét programot nem mutatott be, csak egy Twitter-posztban utalt a Bitcoinra. A CryptoSlate 2025 júniusi értékelése szerint az Egyesült Államokban egy párt Bitcoin-központú finanszírozása és adózási kereteinek kialakítása rendkívül bonyolult feladat lenne, amelynek Musk eddig semmilyen szakmai megalapozottságát nem prezentálta.
A múltban több alkalommal megmutatkozott, hogy Musk előszeretettel használja a kriptót hangzatos retorikai eszközként, miközben a gyakorlati megvalósítások elmaradnak. Egy pártprogramba a Bitcoin beemelése nemcsak politikai, hanem társadalmi, gazdasági és jogi kihívásokat is jelentene, ezekről viszont egyelőre nincs nyilvános dokumentum vagy háttértanulmány.
Musk, a kriptópiac régi-új megmondóembere
A Tesla a BTC-vásárlásával a világ legnagyobb vállalati Bitcoin-felvásárlói közé lépett, de a Reuters pár hónappal később már a részleges eladásokról számolt be. Egy TON tokennel kapcsolatos tréfás Musk-poszt miatt egy kereskedő egymillió dollárt veszített, jelezve, hogy az X-főnök szavai gyakran a pillanatnak szólnak, nem pedig tudatos stratégiai építkezést tükröznek.
A CryptoSlate szerint ha egy párt valóban a Bitcoinra akarna alapozni, annak szabályozási, adózási, infrastruktúra- és fogyasztóvédelmi kérdések tucatjait kellene tisztáznia. Egyelőre Musk ezekről semmit nem tett közzé, csak annyit közölt, hogy a fiat „reménytelen”.
A remény és a realitás határán
Musk szerepe a kriptopiacon egyszerre izgalmas és veszélyes. Egy-egy tweetje valódi hullámokat képes kiváltani, de a tapasztalatok szerint az általa beígért kriptós víziók ritkán valósulnak meg tartósan.
Az America Party és a Bitcoin kapcsolata tehát egyelőre inkább egy hangzatos politikai ötlet, semmint kidolgozott program. Egy komoly politikai formáció számára a Bitcoin integrálása pénzügyi és törvényi szempontból is komplex kérdés, amiről Musk mostanáig nem közölt részletes terveket – és könnyen lehet, hogy nem is fog.