Nagy leleplezés: Az USA robbanthatta fel az Északi Áramlat gázvezetékeit

A Németországból Oroszországig nyúló földgázt szállító vezeték tavalyi robbanásai a legfrissebb hírek szerint az Egyesült Államok műve volt. Meglepő részletek derültek ki a tengeralatti támadás hátteréről.

Az elismert Pulitzer-díjas újságíró, Seymour Hersh részletes nyomozása alapján arra a következtetésre jutott, hogy az Északi Áramlat gázvezetékein történt robbantásért az Egyesült Államok volt felelős. Vizsgálata eredményeit a cikkében bizonyítékokkal támasztotta alá.

Hersh nemzetbiztonsági forrásokra támaszkodva, hónapokig tartó csatározásokról számol be, amelyekben a Fehér Ház, élén Joe Biden elnökkel, a CIA és a Pentagon is részt vett.

“Ha Oroszország támad, nem lesz többé Északi Áramlat 2” – mondta Biden még a háború előtt

Hangzott el az előző mondat Joe Biden szájából egy tavaly februári sajtótájékoztatón. Húsz nappal korábban Nuland államtitkár-helyettes lényegében ugyanezt jelentette ki egy külügyminisztériumi tájékoztatón. Akkor még kevés sajtóvisszhangott kapott a kijelentés. Valahogy senki nem akarta elhinni, hogy a fenyegetés valóban olyan komoly, mint amilyennek hangzik.

“Ma nagyon világos akarok lenni” – kezdte mondanivalóját komoly hangvétellel. “Ha Oroszország megszállja Ukrajnát, az Északi Áramlat 2-nek így vagy úgy, de véget fogunk vetni”.

A norvég haditengerészet találta ki, hová helyezzék a robbanóanyagokat

Valamikor márciusban a csapat néhány tagja Norvégiába repült, hogy találkozzon a norvég titkosszolgálattal és haditengerészettel. Az egyik kulcskérdés az volt, hogy a Balti-tengeren pontosan hol lenne a legjobb hely a robbanóanyagok elhelyezésére.

A norvég haditengerészet gyorsan megtalálta a megfelelő helyet, a Balti-tenger sekély vizében, néhány kilóméterre a dániai Bornholm-sziget előtt.

Északi Áramlat, USA

A csővezetékek egymástól 2-3 kilóméternyire futottak a mindössze 80 méter mélységű tengerfenéken. Ez bőven a búvárok hatótávolságán belül volt, akik egy norvég Alta osztályú aknakereső hajóról merültek le a tartályaikból kiáramló oxigén, nitrogén és hélium keverékével, és beton védőburkolattal ellátott C4-es tölteteket helyeztek el a négy csővezetéken. Ez fárasztó, időigényes és veszélyes munka lett volna, de a Bornholm előtti vizeknek volt még egy előnye: nem voltak jelentős árapály-áramlatok, ennek köszönhetően sokkal könnyebbé vált az akció kivitelezése.

Az első képeket a szeptemberi gázszivárgásról a dán védelmi erők tették közzé. Az uniós tisztviselők már ekkor arra gyanakodtak, hogy szabotázs folyik a támadás hátterében.

Hagyományos rutinrepülésnek hitték, kiderült, hogy bombatámadás

2022. szeptember 26-án a norvég haditengerészet P8-as felderítőgépe látszólagos rutinrepülést végzett, és ledobott egy szonárbóját. A jel a víz alatt terjedt, először az Északi Áramlat 2, majd az Északi Áramlat 1 felé. Néhány órával később a nagy erejű C4-es robbanószerkezetek működésbe léptek, és a négy csővezetékből három üzemképtelenné vált. Perceken belül a lezárt csővezetékekben maradt metángáz tócsái a víz felszínén terjedtek, és a világ megtudta, hogy valami visszafordíthatatlan történt.

Tekintettel arra, hogy Hersh – aki évtizedekig a The New York Times és a New Yorker sztárriportere volt – régóta ismert a kifogástalan bennfentes forrásairól, a mainstream média ezúttal nem hagyhatta figyelmen kívül írásait.

A sokkoló hír gyorsan elterjedt, és eljutott a Fehér Házba is, ahol természetesen cáfolták az állításokat. A Biden-kormány az újságíró amerikaikat hibáztató blogbejegyzését “teljesen hamis és teljes kitaláció” jelzővel illette.

Az oroszok már rég rámutattak USA bűnösségére, de senki sem figyelt rájuk

Az orosz külügyminisztérium szerint a Hersh-jelentés olyan tényeket tár fel, amelyekre feltétlenül válaszolni kell. Marija Zaharova szóvivő hangsúlyozta: “Többször is kifejtettük már Oroszország álláspontját az Egyesült Államok és a NATO érintettségéről, megjegyezve, hogy az egész világ előtt hencegtek azzal a szándékukkal, hogy elpusztítsák azt a polgári infrastruktúrát, amelyen keresztül Európa orosz energiahordozókat kapott”.

Hozzátette: “Rendszeresen hangsúlyoztuk azt is, hogy Dánia, Németország és Svédország vonakodik a nyílt vizsgálat lefolytatásától, és ellenzi Oroszország részvételét. És mindezt annak ellenére, hogy hazánk hatalmas költségeket szenvedett el. Most eljött az ideje, hogy a Fehér Ház kommentálja mindezeket a tényeket”.