Nagy megkönnyebülés? Az EU nem szavazta meg a bitcoin betiltását

Az Európai Parlament a bitcoinhoz hasonló kriptovaluták alapjául szolgáló proof-of-work konszenzusmechanizmus betiltása ellen szavazott. Megkönnyebbült a kriptoközösség.

A proof-of-work kriptovaluták használata kétségessé vált az Európai Unió (EU) által a virtuális valuták kezelésére javasolt jogi keretrendszer, az úgynevezett Markets in Crypto Assets (MiCA) törvénytervezetét követően.

Hétfőn, március 14-én azonban az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottsága úgy döntött, hogy a népszerű kriptovaluták, például a bitcoin és az ethereum alapjául szolgáló proof-of-work mechanizmusnak megkegyelmez.

Az a rendelkezés ugyanis, amely a proof-of-work kriptovalutákat arra kényszeríthette volna, hogy környezetbarátabb mechanizmusokra térjenek át, nem kapta meg a szükséges szavazatot a parlamentben.

Az EU a proof-of-worköt azért pécézte ki magának, mert a működéséhez sok energiára van szüksége, és az szembe megy az unió nagy, “zöld” törekvéseivel. A legfrissebb jelentés szerint a BTC a világ szén-dioxid (CO2) kibocsátásának mindössze 0,08%-áért volt felelős 2021-ben, tehát a hálózat energiafelhasználását bírálóknak kicsit túlszaladt a fantáziájuk.

A MiCA keretrendszer egy korábbi tervezetében szerepelt egy világos és egyértelmű passzus, amely az ökológiailag nem fenntartható konszenzusosmechanizmusra támaszkodó kriptopénzeket 2025 januárjától kezdődően korlátozta volna. A záradékot azonban az ágazat széles körű ellenállása miatt hatályon kívül helyezték.

Dr. Stefan Berger, a MiCA jogszabályi keretéért felelős uniós parlamenti képviselő akkor azt mondta, hogy a problémás bekezdést visszavonták, de végleges döntés még nem született.

Mindazonáltal a friss tervezet tartalmazott egy, a korábbival megegyező javaslatot, amely szerint a kriptoeszközökre “a tranzakciók érvényesítésére használt konszenzusmechanizmusuk tekintetében minimális környezeti fenntarthatósági szabványoknak kell vonatkozniuk”, ami egyértelműen a proof-of-work-re utalt.

Ezen túlmenően az energiaigényes kriptóknak “fokozatos bevezetési tervet kell felállítaniuk és fenntartaniuk az ilyen követelményeknek való megfelelés biztosítása érdekében”.

A bitcoin nem tudta volna teljesíteni az átállást. Ennek eredményeképp a BTC-t közvetlenül érintette volna ez a jogszabály, ha nem szavaztak volna ellene.