Az összes BTC mindössze 22%-a számít likvidnek

A napokban a kriptovaluták és a bitcoin kapcsán egyértelműen a BTC árfolyamának szárnyalása tartja lázban a közösséget. A legnagyobb és legismertebb kriptovaluta a 20 ezres álomhatár áttörése után nagyjából pillanatok alatt elszáguldott a 30 ezres határig, hogy azt is átlépje. Viszont nemrégiben érdekes statisztika látott napvilágot a forgalomban lévő bitcoin kínálatról. A Glassnode statisztikája szerint az összes bitcoin 78% nem likvid, azaz nem mozog és alig hozzáférhető.

Az összes BTC mindössze 22-%-a likvid

Az adatok szerint 14.5 millió mozdulatlan, nem likvid bitcoin van és mindössze 4.2 millió bitcoin az, ami folyamatosan forog a kereskedelemben. Ugye azt már álmunkból felkeltve is tudjuk, hogy amikor Satoshi Nakamoto megalkotta a kriptovalutát, akkor célzottan limitált lett a maximális BTC mennyisége. Így összesen 21 millió bitcoin kerülhet majd forgalomba és jelenleg úgy 18.58 millió lehet kereskedelemben. Legalábbis elviekben, ugyanis a Glassnode kutatása szerint ennek csak töredéke mozog. Tehát a befektetők nagyjából ugyanazt a pár millió BTC-t passzolgatják egymás között.

Grafikon

Forrás: glassnode.com

Igazából a Glassnode ebből arra a következtetésre is jutott egy tweetben, hogy a bitcoin jelenlegi bika-mozgását a befektetői bizalom és érdeklődés táplálja. Hiszen ha a BTC 78%-a nem mozdul, akkor más nem magyarázhatja a bődületes növekedést. Nem kell hozzá komoly piaci szakértőknek lenni, hogy belássuk, ha valamiből nagyon kevés van, de még a nagyon kevésből is még kevesebbet lehet megvásárolni, akkor az ár értelemszerűen megy fel.

És a hosszútávú befektetők megjelenése 2020-ban csak fokozta ezt. Több tucat cég vásárolt összesen 1 milliónál több BTC-t, de „hodlerként”, azaz hosszútávú befektetésként parkoltatja a tokeneket.

Erősödik a folyamat

Azaz 1 millióval megint kevesebb BTC lett az év végére likvid. És a trendek okán a most vásárlók többsége szintén parkoltatja egy időre a BTC-t. További áremelkedésben bízva. A folyamatot csak erősíti az a tény, hogy bőven több BTC lesz nem likvid, mint amennyit képesek a bányászok piacra tenni. Ugyanez megfigyelhető volt egyébként a 2017-es BTC-szárnyalás idején. A Bituniverse adatai alapján a legtöbb kriptótőzsdén kevesebb bitcoin elérhető 2021 elején, mint volt 2020 elején. A legtöbb értelemszerűen a Coinbase tőzsdéjén található, 870 ezer BTC.