Nakamoto anonimitásának több fontos oka is van

A Bitcoin megalkotásától kezdve egészen mostanáig folyamatos rejtélyként övezi az egész szektort a Bitcoin megalkotójának, Satoshi Nakamotónak a valódi kiléte. A Bitcoinból kiindult globális blokklánc-forradalom elterjedése ellenére továbbra is rejtély Nakamoto kiléte, mindennapi munkája vagy éppen az, hogy miért volt számára ennyire fontos a titokzatosság fenntartása. Azt feltételezhetjük, hogy a Satoshi Nakamoto egy álnév, amely mögött vagy egy személy vagy egy egész közösség áll. Ő írta a Bitcoin whitepapert, végrehajtotta a gyakorlati implementációt és az első blokklánc-főkönyv indulását is megszervezte 2009-ben.

Nakamoto megjelenése és eltűnése tervezett volt?

A Bitcoin fejlődésében egészen 2010. decemberéig aktívan részt vett, viszont innentől kezdve Nakamoto már csak egy hatalmas rejtély. Az azóta eltelt években rengeteg összeesküvés-elmélet látott napvilágot arról, hogy ki lehet az álnév mögött. De az tény, hogy egy 2011-es, Gavin Andresenhez írt levél szerint Nakamoto nem rajongott azért, hogy titokzatosnak tartják. Ő azt szerette volna, ha a nyílt forráskódú projektjéről beszélnek, a fejlesztőkről, nem arról, hogy ő kicsoda lehet. A rejtély annyira mély rejtély maradt, hogy az egyetlen információmorzsát a kilétére vonatkozóan már szintén megkérdőjelezik. Ugye a P2P Foundation alkotójának életrajza szerint ő egy japán férfi.

Ma a legtöbben úgy vélik, hogy a titokzatosság jó előre megtervezett volt és Nakamoto számára cél volt, hogy megmaradjon ennyire rejtélyesnek. Az alkotó (vagy alkotók) tökéletesen megtervezett lépései lehetővé tették, hogy a blokklánc-technológia és a bitcoin globális elismertségre tegyen szert, miközben nem lehet azonosítani az alkotókat. Mert simán lehet, hogy a globális pénzügyi rendszerre gyakorolt hatása miatt jogi és politikai megtorlásokra is számíthatott volna Nakamoto. Plusz így meg sem lehet kérdőjelezni a Bitcoin decentralizáltságának tényét. És ami a legjobb, hogy napjaink megfigyelésen alapuló, állami kontrollt erőltető világában Nakamoto tökéletesen példaképe annak, hogy mennyire és miért is fontos a digitális diszkréció.