Nemzetközi összefogás indul a zsarolóvírusok ellen – végleg befellegzett a bűnözőknek?

Összesen 40 ország csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, amely a zsarolóvírusok elleni fellépést promotálja világszerte. Az együttműködés keretein belül aláírásra kerül egy egyezség, ami szerint a jövőben megtagadják a váltságdíjak kifezetését a kiberbűnöző csoportok számára. Az International Counter-Ransomware Initiative csúcstalálkozót Washington D.C.-ben tartják majd meg. 

Anne Neuberger, a Fehér Ház kiberbiztonságért és új technológiákért felelős helyettes tanácsadója, elmondta, hogy az indítvány célja a rekordmennyiségű zsarolóvírus-támadás visszaszorítása globális szinten. Azt is hozzátette, hogy ezen bűncselekmények 46%-a Amerikában ment végbe.

A Reuters hírügynökség jelentése szerint a csúcstalálkozó alkalmával lebonyolított tárgyalások középpontjában a zsarolóvírusok ellehetetlenítése áll majd. Pontosabban, a bűnbandák finanszírozásához használt tőke befagyasztására irányul stratégiák megkomponálása lesz terítéken.

„A zsarolóvírusok sajnos nem ismernek határokat. Mindaddig, amíg a szélhámosok pénzhez tudnak jutni, a probléma csak tovább fog burjánzani”, nyilatkozta Neuberger.

Az amerikai kormány kiváltképp megveti ezeket a kártékony szoftvereket, ugyanis nemrégiben több szövetségi kormányzati ügynökséget is kibertámadás ért.

„Gyökerestül akarjuk eltávolítani a zsarolóvírusokat, ami a pénzügyi támogatás elvágásán keresztül valósítható meg. Ez egy kifejezetten nagy horderejű dolog s minden egyes tagot rá szeretnénk venni, hogy csatlakozzon hozzánk. Már nagyon közel járunk, ami rendkívül izgalmas”, magyarázta egy hivatalnok.

A konferencián 48 ország képviselete, az Európai Unió és az Interpol is részt vesz majd, ugyanakkor, nem minden fél erősítette meg, hogy alá is fogja írni a megállapodást.

A zsarolóvírusokkal kapcsolatos bűntettek száma szeptemberben különösen megnövekedett. Az NCC Group adatai alapján együttesen 514 támadást vittek véghez s ezzel megdöntötték a 2023 márciusában felállított, 459 esetet számoló rekordot. Az incidensek 50%-a Észak-Amerikában került foganatosításra, ezt követi Európa 30%-kal s a harmadik helyen Ázsia áll 9%-kal.

Az elmúlt 2 évben számos államigazgatás számolt be súlyos zsarolóvírus-csoportokról, amelyek veszélyt jelentettek az adott ország közigazgatási szerveire nézve. Többek között Montenegró, Chile, Bermuda és Costa Rica szenvedett el komolyabb atrocitásokat.