New York is fellszáll a kriptovaluta vonatra

New York polgármestere, Eric Adams, nemcsak szavakkal, hanem konkrét lépésekkel is bizonyítja, hogy komolyan hisz a decentralizációban és a digitális jövőben. Az elmúlt napokban tett bejelentése, hogy egy digitális eszközökkel foglalkozó tanácsot hoz létre, amellett, hogy munkahelyeket teremt, vonzó befektetési környezet megteremtéséről is árulkodik. Adams célja egyértelmű: New Yorkot a világ vezető kriptovaluta-városává akarja tenni. Véleménye szerint a technológia nem ellenség, hanem a jövő kulcsa és nem érdemes késlekedni ennek a kiaknázásában.

Egy vízió, amely valósággá válhat

Eric Adams 2021-ben nyerte meg a New York-i önkormányzati választásokat, majd 2022. január elsején lépett hivatalba. A polgármester azzal vált híressé, hogy első három fizetését bitcoinban és etherben kérte, ezzel is mutatva, mennyire elkötelezett a blokklánc-technológia és a kriptovaluták mellett. Adams most azonban újabb lépést tett víziója megvalósítása érdekében: bejelentette a digitális eszközökkel foglalkozó tanácsadó testület létrehozását. Ez a tanács amellett, hogy szakmai javaslatokat fogalmaz meg a városvezetésnek, együttműködésben áll majd a fintech-szektorral a közös jövőépítésért.

„Nem az a célunk, hogy mémeket vagy trendeket kövessünk. A holnap technológiáját szeretnénk felhasználni arra, hogy ma jobb szolgáltatásokat tudjunk nyújtani New York városának.” – hangsúlyozta Adams a NYC Crypto Summit nyitóbeszédében

A tanács összetételét, annak vezetőjét és első szakpolitikai javaslatait néhány héten belül fogják nyilvánosságra hozni. Adams célja nem más, mint a kriptovaluták integrálása a hétköznapi életbe, mellyel valódi gazdasági erőforrásként kívánja használni őket.

Blokklánc-technológia a mindennapokban

Adams és a város technológiai főigazgatója, Matthew Fraser, konkrét javaslataikat is megosztották a blokklánc-technológia alkalmazásának lehetséges irányairól. Felvetették például, hogy a jövőben a város lakói kriptovalutában fizethessék be a közmű-szolgáltatásokat és adókat, valamint, hogy a blokkláncokon tárolják az olyan érzékeny adatokat, mint a születési és halálozási adatok.

„Képzeljék el azt, hogy akik eddig kiszorultak a hagyományos bankszektorból valamilyen oknál fogva, most digitális eszközökkel fizetik be számláikat. Ez nem egyszerűen innováció, hanem a túlélés kulcsa.” – fogalmazott Fraser

Adams hozzátette, hogy a digitális eszközök és a blokklánc-technológia teljesen átalakítja azt, ahogyan eddig a hagyományos pénzről gondolkodtunk. Véleménye szerint, amikor a papírpénz, majd a hitelkártya, felváltotta az árukereskedelmet, ahhoz hasonló evolúciós állomás lehet a kriptovaluták bevezetése.

New York nyitva áll a kriptovaluták számára

A rendezvény zárásaként a polgármester egyértelmű üzenetet küldött a fintech-szektor szereplőinek: New York készen áll arra, hogy befogadjon mindenkit. Legyen szó kriptovaluta-startupokról, blokklánccal foglalkozó vállalatokról, Adams azt mondta, a városvezetés célja egy sokszínű, befogadó és innovatív technológiai ökoszisztéma felépítése, amely képes profitot termelni mindenki számára.

Eric Adams ismét kiemelte, hogy a kriptovaluta-iparág korábban üldözött szereplői – akiket auditáltak, démonizáltak, és gyakran ellenségként kezeltek – most kiléphetnek az árnyékból. Szerinte, ha a világ legnagyobb városának polgármestere nyíltan beszél a kriptovalutákról, az példát mutat mindenkinek, és megnyitja az utat a technológiai innováció előtt.

Adams víziója nem csupán technológiai újításokról szól, hanem egy új társadalmi-gazdasági struktúra lehetőségéről is. Ha elképzelései valóra válnak, New York nemcsak a kriptovaluták fővárosává válhat, hanem egy olyan jövőbeli metropolisz is lehet, ahol a blokklánc-technológia és a kriptovaluták a mindennapi élet szerves részévé válnak. Ez nemcsak a város gazdasági növekedését serkentené, hanem a társadalmi egyenlőség irányába is mutatna, lehetőséget teremtve azok számára, akik eddig kimaradtak a hagyományos pénzügyi rendszerekből.

A JPMorgan Bitcoin-fordulata fordulópontot jelent az intézményi kriptointegrációban

Ryan Lee, a Bitget Research vezető elemzője is kitért a kriptovaluták egyre szélesebb körű elfogadására:

A kriptovaluták növekvő növekedését még a bankóriások sem hagyhatják figyelmen kívül. A JPMorgan Chase csendben zöld utat adott az ügyfeleknek a Bitcoin vásárlására, Jamie Dimon vezérigazgató jól dokumentált szkepticizmusa ellenére. Ez az üzleti filozófiában történt változás az ügyfelek igényeinek és a versenynyomásnak való megfelelés érdekében történhetett meg. Az Egyesült Államok legnagyobb bankjaként a döntésük új legitimitást ad a Bitcoinnak, potenciálisan más hagyományos pénzügyi intézményeket is hasonló ajánlatok felé terelve, hogy elkerüljék a lemaradást.

A lépés mégis óvatos. A JPMorgan ugyanis nem kínál letétkezelési szolgáltatásokat.

Dimon nem enyhítette nyilvános álláspontját, ezt a lépést inkább ügyfélvezérelt szükségszerűségként, mint stratégiai jóváhagyásként fogalmazza meg. Ez a feszültség azt mutatja, hogyan navigál a hagyományos pénzügyek a kriptovaluták térnyerésében, egyensúlyozva a szabályozási kockázatot a növekvő piaci étvággyal.

Az Egyesült Államok kriptovalutákkal kapcsolatos szabályozási álláspontjának és a növekvő intézményi áramlásoknak a tágabb kontextusában a JPMorgan lépése felgyorsíthatja a mainstream elterjedést. Ennek az eltolódásnak a mélysége azonban attól függ, hogy a politikai keretek elég gyorsan fejlődnek-e ahhoz, hogy megfeleljenek mind az innovációs, mind a megfelelési elvárásoknak.