Okok, amiért a Binance Smart Chain blokklánca szenved mostanában

A Binance Smart Chain (BSC) blokklánca egy időben a kriptovilág nagy sztárjának számított, sokan úgy vélték, hogy le fogja nyomni az Ethereumot is. Több metrikában jobbnak is bizonyult a második számú blokkláncnál. De most úgy tűnik, hogy ez a növekedés belassult és már nem is olyan fényes a jövő. Ennek több oka is van, egyik például az, hogy az elmúlt időszakban komoly aggályok merültek fel a BSC biztonságát illetően. Egyre több és több hibát tártak fel a láncon. Sok felhasználó pont a tőkéjét féltve hagyta el a projekteket.

A BSC problémái rávilágítanak minden Layer-1 blokklánc problémáira

A Coindesk nemrég egy cikkben fejtegette azt, hogy nem elég, ha egy új blokklánc vonatkozásában a gyors tranzakciók ígéretével becsábítanak felhasználókat és tőkét. Ezt meg is kell tartani, amihez viszont a biztonságon és a decentralizáción keresztül vezet az út. A decentralizált DeFi protokollokban zárolt kriptovaluták összegét tekintve még mindig a második számú blokkláncnak számít a BSC. De már rég elmarad a korábbi zárolt összegétől. Ezzel szemben más Layer-1 (elsőrétegű) blokkláncok, mint a Terra vagy az Avalanche komoly növekedést tudtak a héten felmutatni zárolt összeg tekintetében. Persze a Binance-t és a BSC-t nem nagyon érdekli ez a metrika, legalábbis a felszínen. Changpen Zhao, a Binance alapítója már többször hangsúlyozta, hogy a BSC már jobb, mint az Ethereum. És a zárolt, lekötött összeg nem mutatja azt, hogy mennyire jól működik egy DeFi ökoszisztéma.

BSC landscape

Az egyik BSC szóvivő szerint a lekötött és zárolt összegeket nem a technológia, hanem inkább a piaci körülmények mozgatják és határozzák meg. A BSC két legnagyobb és legfontosabb protokolljának a decentralizált tőzsde, a PancakeSwap és a Venus hitelezési protokoll számít. Amikor májusban a kriptopiac komoly korrekciót szenvedett el, akkor nem csak a BSC zárolt összegei csökkentek drámaian, de a PancakeSwap és a Venus is komoly visszaesést szenvedett el. A Venus május végén egy 200 millió dolláros kivonással volt kénytelen szembesülni, ami valószínűleg a natív tokenjéhez, a venushoz köthető ármanipuláció miatt történt.

További felhők az égen

Mert ahogy a bevezetőben már volt róla szó, a BSC komoly biztonsági hibákkal küzdött és küszködik továbbra is. Főleg annak köszönhetően, hogy egyre több, nagy zárolásokkal járó projekt jelent meg rajta. Ez pedig ugye egyre nagyobb figyelmet kap a hackerek részéről is. És akkor még arról nem is beszéltünk, hogy a BSC a három alapelv, a skálázhatóság, a biztonság és a decentralizáció közül utóbbit áldozta be, hogy a másik kettőt optimalizálni tudja. Így most 21, a Binance által ellenőrzött node irányítja a blokklánc biztonsági algoritmusát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük