Óriási felfedezés, mely az emberi történelmet írhatja át

Egy friss kutatás során olyan ősi, kamrákat rejtő piramisszerű épületet fedeztek fel, mely a civilizáció hajnala előtti időben épült. A felfedezés alapvetően megváltoztathatja az emberi történelemről alkotott felfogásunkat.

Az indonéz Jáva szigetén, mintegy 120 kilométerre Jakartától, egy hatalmas rejtélyre bukkantak.

A Gunung Padang egy óriási megalitikus építmény, amely valószínűleg több ezer évvel a civilizáció hajnalának elfogadott időpontja előtt épült – derül ki egy újonnan közzétett kutatásból, amely szerint a világ legrégebbi piramisát fedezhették fel.

Egy új kutatás szerint az idő közben híressé vált építmény több ezer évvel idősebb lehet a híres egyiptomi piramisoknál, sőt, még a mai Törökországban található Göbekli Tepe kőépítményénél is, amely 12 000 éves, így a Gunung Padang a legrégebbi ismert mérnöki teljesítmény a maga nemében.

Az ásatás helyszínén végzett tomográfiai vizsgálatok kimutatták, hogy az ősi létesítmény belsejében számos nagyméretű rejtett kamra található, amelyek évezredek óta rejtőznek a felszín alatt. Feltárásuk során e kamrákban nyomokra bukkanhatnak a hely titokzatos építőiről, valamint arról, hogy mi lehetett elkészítésének célja.

A helyiek és a régészek a megvilágosodás hegyének tartják a Gunung Padangot

A Gunung Padangot valószínűleg több ezer év alatt építették, a kezdeti szakasz a paleolitikum korszakáig. A helyszínen található talajminták radiokarbonos kormeghatározásának eredményei megerősítik ezt a megdöbbentően korai időpontot. Feltételezhető, hogy az ezt követő évezredek során számos építési fázisra került sor.

A helyszínt tanulmányozó kutatók szerint az ókori építők valószínűleg kezdetleges kéziszerszámokkal „aprólékosan faragták” az építményt. A piramis legkorábbi részét „a becslések szerint hihetetlenül régen, az i. e. 25 000 és 14 000 közötti időszakban építették” – írják a beszámolóban.

A régészek már több mint egy évszázada tudnak a lelőhelyről. Az új kutatások megerősítették az elképesztő adatokat az építési időszakok kapcsán, ez azonban megkérdőjelezi az eddigi elméleteket, amelyek szerint a kifinomult építési technikák csak a mezőgazdaság megjelenésével, körülbelül 11 ezer évvel ezelőtt alakultak ki.

A kutatók szerint a Gunung Padangban és más lelőhelyeken, például Gobekli Tepe-ben gyűjtött bizonyítékok „arra utalnak, hogy a fejlett építési gyakorlatok már akkor is jelen voltak, amikor a mezőgazdaságot talán még fel sem találták”.

„A Gunung Padang építőinek figyelemreméltó kőműves képességekkel kellett rendelkezniük, amelyek nem illeszkednek a hagyományos vadászó-gyűjtögető kultúrákhoz” – írják a kutatók.

A kamrák feltárása során fény derülhet a piramis építésének és az építők titkaira

A történelem egyik legnagyobb rejtélye máig az, hogy a piramisokat hogyan építhették fel az ókori emberek. 

Danny Hilman Natawidjaja, az indonéziai Nemzeti Kutatási és Innovációs Ügynökség geológusa és segítői a közzétett kutatásaikban azt állítják, hogy a tomográfiai elemzés és az árkok feltárása megerősítette azt a tényt, hogy a piramis kamrákat rejt, melyeket az építés első szakaszában hoztak létre, s ezek a termek még feltárásra várnak.

Jelenleg nagyon keveset tudunk azokról az emberekről, akik a Gunung Padangot építették. A most közzétett tanulmányt alkotó összetett kutatássorozat azonban megállapítja, hogy a piramis struktúrája nem csak a látható részeket öleli fel, hanem annál sokkal mélyebbre nyúlik. A felmérések alapján – GPR-t, szeizmikus tomográfiát, és régészeti ásatásokat használva – a csapat szerint Gunung Padang nem csak, hogy mesterséges szerkezet, hanem több rétegből álló olyan sorozat, amelyet az egyiptomi piramisokkal vetekedhet.

„A vizsgálatok azt mutatták, hogy Gunung Padang nem pusztán egy egyszerű őskori sziklaoszlop, hanem egy komplex földalatti építmény, amely rejtett utakból, üregekből és kamrákból áll” – magyarázzák a kutatók. A tanulmány szerint néhány ilyen kamra akár 15 méter hosszú és 10 méter magas is lehet.

A csapat azt reméli, hogy a közeljövőben elindulhat a rejtett kamrák feltárása, és így még több nyomra bukkanhatnak a neolitikus mérnöki munka eme ősi teljesítményével kapcsolatban.

„A Gunung Padang figyelemre méltó tanúságtételként áll előttünk a világ legrégebbi piramisaként” – állapítják meg a kutatók. „A további vizsgálatok és interdiszciplináris kutatások feltárják a titkait, így egyre többet tudhatunk meg az ősi civilizációkról is, amelyek ezen a rejtélyes helyszínen virágoztak.”