Óriási profittal kecsegtet a “levegő bányászata” az Algorandon

A CERN az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a részecskefizikai kutatások európai szervezete, amely Svájcban található, Genftől nem messze. Amiről leginkább ismert, hogy itt található a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriuma, a Nagy Hadronütköztető. Ennek volt egykor vezetője Claudio Parrinello, aki most elindította az Algorand blokkláncán a Planetwatch névre hallgató levegőminőségi projektjét.

A Planetwatch bemutatás és a jövőkép

Ez a projekt levegőminőséget mérő érzékelők segítségével jutalmat fizet a Planets nevet viselő tokenben az érzékelők tulajdonosainak. A Planets segítségével bonyolódnak a tranzakciók a blokkláncon és hasonló módon lehet a coint megszerezni, mint a Helium projektjénél. Egyszerű a Planetwatch működési elve – szimplán csak levegőminőség-érzékelőket kell elhelyeznünk a környezetünkben. Ezek adatokat gyűjtenek és azt a láncra küldik. Az adatokért cserébe kaphatunk aztán tokeneket, amelyek fő célja légtisztítók és más környezetbarát termékek vásárlásának ösztönzése és segítése. Ugyanakkor hasonlóan más tokenekhez, ezzel is lehet tőzsdéken kereskedni. A beküldött adatainkat aztán a Planetwatch különféle kormányzati és vállalati felhasználók számára adja át, de online médiaportálok is kaphatnak ebből információs dashboardokat.

Levegő bányászata

A legolcsóbb levegőminőség-érzékelők 549 euró + ÁFA áron vásárolhatóak meg és évente 50 euró + ÁFA liszenszdíjat kell értük fizetnünk. Naponta pedig jelenleg összesen 46 Planets tokent kaphatunk az adatainkért, ami összességében 2350 amerikai dollárnak felel meg aktuális árfolyamon egy évben. És ez még a mostani árfolyamon számolva is nagyon komoly megtérülési ráta, ha pedig majd feljebb megy a Planets árfolyama, még nagyobb lehet a haszon. Azért azt tegyük hozzá, hogy még nagyon friss a projekt és nem tudjuk, hogy merre tart majd az árfolyam. Főleg azért sem, mert biztos, hogy a hálózati aktivitás növekedésével csökkeni fog majd a jutalmak mértéke is. A Cryptoslate platformján a Planetwatch kezdeményezését egyébként nagyon találóan a “levegő bányászatának” nevezik. Az is tény, hogy előbb-utóbb nem biztos, hogy már megérős lesz a Planets tokenek “bányászata”, viszont a Planetwatch projektjében van egy olyan érték, amit ritkán látunk máshol. Mert az összesített adatok tényleg hasznos információt jelentenek és akár még a szokásaink megváltoztatását is kiválthatják belőlünk.