Pánikol az IMF, fél a kriptovaluták térhódításától

A dél-koreaiaknak jövőre lehetőségük lesz kipróbálni a helyi CBDC-t; a kísérleti program a BOK (Bank of Korea) és a pénzügyi hatóságok által lesz működtetve. Mindeközben az IMF figyelmeztette az államokat, hogy addig adják ki digitális valutájukat, amíg a kriptovaluták meg nem hódítják a piacot.

A BOK bejelentése alig egy héttel az után érkezett, hogy Kristalina Georgieva, az IMF (Nemzetközi Valutaalap) ügyvezető igazgatója felszólította az országokat, hogy vezessék be saját központi digitális valutájukat. Mindeddig 11 ország indította el CBDC-jét, de már további 120 ország vizsgálja annak lehetséges kivitelezését. Fontos azonban kiemelni, hogy a bevezetett digitális valuták nincsenek az állampolgárok ínyére.

„Lehet, hogy elérkeztünk arra a ponthoz, amikor az államnak egy kicsit több iránymutatást kell adnia… Katalizátorként kell működnie, hogy biztosítsa a biztonságot és a hatékonyságot” – tette hozzá Georgieva.

Az IMF tart a kriptók térhódításától

Az IMF nemrégiben egyébként már kiadta a „virtuális kézikönyv” első részét, amely segítséget nyújt a CBDC-k bevezetésében. Attól tartanak ugyanis, hogy amennyiben nem sikerül közös erőkkel fellépni, a vákuumot a kriptovaluták tölthetik be. Ha pedig oda jutunk, hogy a kriptók betöltik az űrt, az egész globális pénzügyi rendszer forradalma következhet be. Szerintük mindez káoszt okozhat a pénzügyi piacokon – de valljuk be, már manapság is káosz van (úgy, hogy közben az államok és a központi bankok kezében van az irányítás). Többször hangot adtak már egyébként negatív véleményüknek, de amitől talán valójában félnek, az a kriptovaluták potenciálja.

A kriptovaluták mögött a blokklánc áll, a decentralizáció pedig átláthatóságot biztosít, hogy egyetlen hatóságnak se legyen teljes ellenőrzése a digitális eszközök felett. A CBDC-k ezzel szemben centralizáltak, és egy központi bank vagy kormányzat ellenőrzésére támaszkodnak. Ráadásul a CBDC-khez hasonlóan a kriptovaluták is megkönnyítik a határokon átnyúló tranzakciókat, ami különösen fontos lehet többek között azok számára, akik korlátozottan férnek hozzá a hagyományos banki szolgáltatásokhoz. S míg a CBDC-k elfogadása országonként eltérhető, addig a kriptovaluták már meghódítottak különböző területeket, növelve az innovációt (ami a CBDC-k esetében jóval lassabb lehet a fejlesztés központosított jellege miatt).