A recesszió lehetősége eltörpül amellett, hogy az AI elpusztíthatja az emberiséget

A világ egyensúlya megbillenni látszik – legalábbis Paul Tudor Jones szerint, aki a CNBC Squawk Box műsorában sötét jóslatokkal rázta fel a pénzügyi világot. Az USA gazdaságáról, a kereskedelmi vámokról és a mesterséges intelligencia fenyegető hatalmáról beszélt – nem kertelve.

A milliárdos hedge fund menedzser szerint nem csupán újabb tőzsdei mélypontok várhatók, hanem az emberiség sorsa is egyre bizonytalanabbá válik – és mindezt a mesterséges intelligencia robbanásszerű fejlődése tetézi.

„10% az esélye annak, hogy a mesterséges intelligencia az emberiség 50%-át megöli a következő 20 évben” – tette merész kijelentését PTJ.

Jones szerint a világ most két véglet között őrlődik: egyrészt Trump vámháborús hadjárata okoz fennakadást a globális kereskedelemben, másrészt a Fed passzív hozzáállása akadályozza a gazdasági élénkülést.

„Ott van Trump, aki csak a vámokkal foglalkozik. És ott van a Fed, aki nem akarja csökkenteni a kamatlábakat. Ez nem tesz jót a részvénypiacnak.”

A jelenlegi 145%-os vámok a kínai importtermékekre Jones szerint olyan hatással lesznek az amerikai gazdaságra, mint egy háborús adópolitika. A műsorban elhangzottak szerint, még ha Trump 50%-kal csökkenti is a kínai vámokat, a tőzsde akkor is új mélypontok felé tart.

vámok

Kékkel: az amerikai vámok a kínai termékekre, pirossal: a kínai vámok az amerikai termékekre. Forrás: Goldman Sachs

Korábban Jan Hatzius, a Goldman vezető közgazdásza az ügyfeleknek azt írta:

„A hangulat USA és Kína között javult, és arra számítunk, hogy a Kínára kivetett vámtarifa hamarosan 160% körüli értékről 60% körüli értékre csökken. Kína erre reagálva valószínűleg hasonló mértékben csökkentené az USA-val szembeni vámokat.”

A vártnál is rosszabb lett az amerikai GDP

A múlt heti GDP-jelentés szintén baljós viharfelhők gyülekezését mutatta az amerikai gazdaság felett. Az első negyedévi GDP -0,3% lett, ami még a várt értéknél, a -0,2%-nál is rosszabb. Ez az első negatív eredmény 2022 első negyedéve óta, amikor a gazdaság recesszióban volt.

gdp

Az USA GDP-jelentése az elmúlt 4 évben.

Jones egyébként a kriptovalutákkal kapcsolatban rendkívül optimista. Már 2020-ban nyilvánosan kijelentette, hogy a Bitcoint az infláció elleni védekezés egyik legjobb eszközének tartja, és azóta is következetesen növelte kitettségét a kriptoeszközök irányába. Egy októberi nyilatkozatában még olyat is mondott, hogy a kriptovaluta az aranynál is jobb befektetés lehet.