Pénzbírság jár az orosz befektetőknek a kriptotranzakciókért

Jövő évtől az oroszországi hatóságok pénzbírságot szabnak ki a 2021 óta tiltott kriptovaluta fizetésekért.

Egy új törvény szerint a digitális eszközök fizetőeszközként való használatát Oroszországban pénzbírsággal, illetve az érintett kriptó elkobzásával fogják büntetni 2026-tól.

A szabályozás részleteit Anatolij Akszakov, a pénzügyi piacokkal foglalkozó bizottság vezetője ismertette az Izvesztyija hírportálnak. Akszakov elmondta, hogy a képviselők még ősszel megvizsgálják a pénzbírságokat bevezető törvényjavaslatot, hogy az minden eshetőségre kiterjedjen.

Az orosz jegybank és a Pénzügyminisztérium által közösen kidolgozott jogszabály szerint a kriptóval tranzakciót végző magánszemélyek 100-200 000 rubeles bírságra (akár 870 000 forint) számíthatnak, míg a vállalatok bírsága 700 000 és 1 millió rubel között (akár 4 360 000 forint) lehet.

Akszakov emellett azt is elmondta az orosz hírportálnak, hogy az új törvény az „illegálisan” használt kriptopénzek lefoglalásáról is rendelkezik. Áprilisban Moszkva olyan módosításokat hagyott jóvá, amelyek legalizálják a digitális eszközök elkobzását azáltal, hogy a büntetőeljárás során tulajdonként ismerik el azokat.

Ezért lesz nehéz Oroszországnak betartatnia az új törvényt

Oroszország monetáris hatósága határozottan ellenezte a kriptopénzek legalizálását, és fenntartotta, hogy a rubel maradjon az egyetlen törvényes fizetőeszköz. A pénzbírság bevezetése azonban új szintre emeli azt az antikripto dömpinget, amellyel a kriptoközösség Magyarországon is szembesül. A decentralizáció ilyen szintű üldöztetése nemcsak hogy vicc kategóriába sorolható, de az sem világos, hogy Oroszország hogyan akarja nyomon követni a kriptotranzakciókat – a nem letétkezelő tárcákról és a decentralizált tőzsdékről indított tranzakciókról nem is beszélve.

Ennek ellenére Moszkva beleegyezett egy „kísérleti jogi rendszer” felügyeletébe, amely engedélyezi és megkönnyíti a kriptovaluták átváltását, illetve a külkereskedelmi elszámolásokat, hogy segítsen az orosz cégeknek a nyugati szankciók megkerülésében.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ