Reaktiválták az Mt. Gox egyik Bitcoin tárcáját!

Az Mt. Gox, az egykoron legnagyobb Bitcoin-tőzsde, amely váratlanul csődbe ment, újfent borzolja a kedélyeket. A befuccsolt platform botránya az évek múltán sem hagyott alább, sőt, egyre jobban felbőszíti a károsultakat. 

Történt azonban a minap, hogy a kriptotőzsdéhez kapcsolható egyik tárcát reaktiválták s 5 000 Bitcoin értékben egy tranzakciót is lebonyolítottak vele. Mindezt az ErgoBTC nevezetű kutató tárta a nyilvánosság elé, emellett pedig azt is kikövetkeztette, hogy a tárca Jed McCaleb-hez tartozik.

Bizony, arról a McCaleb-ről van szó, aki 2006-ban (még a BTC létrejötte előtt) létrehozta az Mt. Gox kereskedési platformot. Azidőtájt értelemszerűen még nem kriptókkal üzleteltek, hanem a Magic: The Gathering Online videojáték kártyáival.

A felületen 2010-től vált elérhető szolgáltatássá a BTC vételezése és eladása. 2011-ben viszont McCaleb eladta a tőzsdét Mark Karpeles üzletembernek. 2014-ben jött a feketeleves, amikor is az Mt. Gox csődöt jelentett, Karpeles-t pedig börtönbe zárták.

A szóban forgó Bitcoin tárcát 2013 decemberében hozták létre, amikor a kriptotőzsde még javában üzemelt, ellenben McCaleb már nem volt a része.

A rendelkezésre álló adatok szerint a tárcán tárolt BTC a Kraken kriptovaluta tőzsdéről származik, így feltételezhető, hogy ehhez a platformhoz volt kapcsolva a tárca. Fontos azonban megemlíteni, hogy 2013-ban az Mt. Gox uralkodott a kriptopiac felett, ezért valószerű, hogy McCaleb mégis ezt a felületet használta.

Az Mt. Gox végre valahára megkezdi a kártérítések kifizetését?

Tudniillik néhány napja a tőzsde csődeljárása során kijelölt megbízott azt nyilatkozta, hogy a rövidesen megkezdik a károsultak kifizetését. A kártérítés hosszú ideje várat már magára s az érintettek kételkednek benne, hogy valaha is visszakapják majd pénzüket.

Előreláthatólag 2 szakaszban zajlik majd a kártalanítás és az első fázisban a kéréseknek eleget téve fiat valutában folyósítják majd az összegeket. A kriptotőzsdének azonban alapjáraton nem áll tulajdonában semmiféle fiat pénz, így ehhez BTC-t és BCH-t kell eladnia.

Valójában egyébként az évek alatt a vállalat által már 60 000 BTC eladásra került, amelyet a csődeljárás bejelentése után megtalált 200 000 BTC-ből fedeztek, amelyet egy hideg tárcában tároltak. Ezek a tranzakciók vélhetően 2017 végén vagy 2018 elején mentek végbe, amikor a 2016-os Bitcoin felezés által generált őrület lecsengett. Különben a meghatalmazott konstatálta, hogy az Mt. Gox akkoriban tulajdonában álló BTC értéke gond nélkül fedezte volna a hitelezők kártérítését. Ennek ellenére a cég nem részesítette előnyben a károk kifizetését, inkább megőrizte Bitcoinjait.

Értelemszerűen az árfolyam és a piaci helyzet mára már jócskán megváltozott, így valószínűleg a fennmaradó BTC nagy részét is el kell majd adnia a tőzsdének fiat valutáért cserébe.

A kártalanítás második fázisában az olyan hitelezőket igyekeznek majd kifizetni, akik kriptóban igénylik visszakapni befektetésüket.

Csalás csalás hátán

A kétes eredetű tárca a feltevések szerint összefüggésbe hozható az Mt. Gox által 2011-ben elszenvedett 2 kibertámadással. A 1McU8D7g tárcáról lenne szó, amelyre a kriptotőzsde felülete az incidens során 134 000 Bitcoin-t küldött. Továbbá, a blokkláncon fellelhető információk alapján a támadáskor bezsebelt BTC egy részét később a 2013-ban létrehozott tárcán helyezték el.

Azonban még így sem teljesen érthető, hogy ErgoBTC miért kapcsolja McCaleb-hez tárcát. A spekulációk szerint maga McCaleb hajtotta végre a támadást, ezt viszont hivatalosan megerősíteni senki sem tudta. Egy hihetőbb teória szerint a végrehajtó szervek végeznek vizsgálatokat a támadásokra, illetve a csődeljárásra vonatkozóan. Remélhetőleg az egész ügy vége az lesz, hogy a károsultak végre kárpótolva lesznek.