Rejtélyes tárgy zuhant az űrből egy férfi házára

Március 8-án egy rejtélyes tárgy zuhant egy floridai férfi otthonára, majd átszakította a ház tetejét és majdnem eltalálta a fiát. A NASA közölte, hogy kivizsgálja az esetet, hogy megállapítsa, vajon aaz objektum összefüggésben van-e azzal a régi akkumulátort tartalmazó raklappal, amelyet a 2021-ben kidobtak a Nemzetközi Űrállomásról (ISS).

A férfi elmondta, hogy a rejtélyes objektum „majdnem eltalálta a fiát”, aki mindössze két szobával arrébb volt attól a helytől, ahol a tárgy megállt. A házban lévő biztonsági kamerák sikeresen rögzítették a tárgy hangját, amikor becsapódott. Az incidensről először a floridai WinkNews számolt be március 15-én – nem sokkal az után, hogy a NASA felvette a kapcsolatot a ház tulajdonosával.

A floridiai férfi családja teljesen elképedt, amikor meglátta, hogy nem meteoritról van szó, látszott ugyanis, hogy a félig elégett, henger alakú tárgy egyáltalán nem természetes. Az X-en közzétett bejegyzésében azt írta, hogy türelmetlenül várják az illetékes ügynökségek jelentkezését, és reméli, hogy a NASA tesz valamit az ellen, hogy ilyen többet soha ne forduljon elő.

Vajon az űrszemét veszélyt jelent az emberekre?

Normális esetben, ha az ISS-ről kidobnak egy ilyen tárgyat (űrszemetet), annak teljesen el kellene égnie a Föld légkörében; ebben az esetben azonban nyilvánvalóan nem ez volt a helyzet. Az Európai Űrügynökség (ESA) szerint a nagyobb objektumok (például a nehéz tudományos műholdak) 75%-a már visszatért a Földre, ezek azonban általában nem jelentenek veszélyt sem az emberekre, sem pedig a légiközlekedésre.

De nem mindenki osztja az ESA álláspontját az űrszemét minimális veszélyeiről. Fabian Zander kutató például 2022-ben elmondta, hogy egyre több tárgy kerül az űrbe, és mivel többször visszatérnek, nagyobb az esélye annak, hogy valakit vagy valamit eltalálnak.

„Ahogy az űripar növekszik, biztosan állíthatjuk, hogy az ilyen incidensek csak gyakoribbak lesznek és veszélyesek lehetnek” – mondta.

Az űrszemét egy része nagy alkatrészekből áll,  tömegük akár 2 és 10 tonna is lehet, becsapódásuk pedig elérheti a 36 000 km/órát is.