Rövid ismertető a világ legnagyobb privátcoinjáról

A Monero (XMR) jelenleg egyértelműen a legnagyobb piaci kapitalizációval bíró privátcoin. 2014-ben jelent meg és a rengeteg bitcoin forkkal ellentétben ezt a coint a Cryptonote protokolljára építették fel, amelyet még 2012-ben vezetett be a Bytecoin. A Bytecoin blokkláncát forkolták aztán ismeretlen fejlesztők 2014-ben és létrehozták a Bitmonerót, ami aztán később Moneróként lett ismert. Az új Monero blokklánc minden második percben produkált egy blokkot. Jelenleg a lánc hashrátája 2,3 gigahash per másodperc körül mozog.

A Monero egyetlen paramétere miatt népszerű annyira

A lánc egyértelműen az adatvédelmi funkciói miatt népszerű annyira. A Monero gyűrűs aláírásokat, gyűrűs titkosított tranzakciókat (Ring-CT) és titkosított címeket használ ennek biztosítására. A gyűrűs aláírások keverik meg a felhasználótól származó információt, hogy elfedjék az eredetet, míg a Ring-CT segítségével rejtik el az összeget. A titkosított címek pedig automatikusan generált, egyszer használatos privát kulcsok. Emellett a projekt a Dandelion++-t is használja, ami egy olyan privát protokoll, ami az IP címeket titkosítja. Ráadásként pedig a Randomx konszenzus algoritmus segítségével normál számítógéppel is bányászható XMR, ami tovább csökkenti a centralizációt. Jelenleg az XMR coinjának piaci kapitalizációja 2,6 milliárd dollár körül mozog és az indulás óta az értéke 65 ezer %-kal lett nagyobb. Bár a 2018-as valaha volt legnagyobb árfolyamcsúcsától most jelenleg eléggé el van maradva az XMR ára.

Értelemszerűen mivel a felhasználók ilyen szintű kontrollt kapnak az adataik felett, a szabályozók is sokszor veszik célpontba ezt a protokollt. Ennek azért van valós oka is, hiszen a darkweben az egyik legnépszerűbb coin az XMR. A fejlesztői csapat mindent elkövet azonban azért, hogy valós és legális felhasználási lehetőségeket is feltárjon a felhasználók számára. A szabályozói támadások és az egyes tőzsdékről való lekerülése ellenére nem nagyon van vetélytársa a privátcoinok között. A DASH, a MASK, a DCR vagy a ZEC coinja említhetőek meg, mint hasonló funkciókkal bíró megoldások.

Az összes privátcoin teljes piaci kapitalizációja 4,7 milliárd dollár napjainkban, amelynek közel 60%-át adja a Monero. Miközben az XMR-pártiak továbbra is a felhasználói adatvédelem és a pénzügyi autonómia elveit hangoztatják, a helyzet továbbra is dinamikus, és az adatvédelemre összpontosító kriptovaluták bizonytalan utat járnak be a digitális pénzügyek folyamatosan változó világában.