„Hype-olom, eladom, lelépek” – Így keres milliókat Sahil Arora mémcoinokkal

A Dubaiban élő indiai mémcoin-alkotó, Sahil Arora a rug pull rendszereket a legjövedelmezőbb pénzkereseti lehetőségnek nevezte a New York Postnak adott interjújában.

„A legegyszerűbb módja a pénzkeresésnek az, hogy elindítasz egy mémcoint, hype-olod, majd amint látod a [nyereséget], eladod”.

A népszerű kriptodetektív, ZachXBT tavaly augusztusi becslése szerint Arora 2 és 3 millió dollár közötti összeget keresett a mémcoin átveréseken keresztül.

Tavaly Arora azt mondta a The Defiantnek, hogy „sok agymunkába került, hogy ezt elérje”. Gyakran beszél tevékenységéről, és még büszke is arra, hogy „szupergonosznak” nevezik.

Arora szerint a rugpull jelenleg a „legnagyobb kaszinó a Földön”.

Kyle Chassé veterán kripto befektető ez utóbbi hasonlatot így kommentálta:  „…a kaszinóban legalább tudod, hogy az esetek 60 százalékában a ház nyer. Ebben a “kaszinóban” a ház az esetek 99 százalékában nyerni fog”.

Aurora ezután folytatta szemtelenkedését: “Ha nem én húzom ki a szőnyeget, akkor valaki más fogja. Szóval akkor már inkább egy olyan személy verjen át, akinek van némi sikerélménye, és nem egy random ember az interneten.”

Mi az a rug pull rendszer?

A „rug pull” kifejezés a „kihúzni valaki alól a szőnyeget” szólásból ered. Egy ilyen csalás során a támadók létrehoznak egy új kriptovalutát, amelyet gyakran hírességek nevével vagy éppen aktuális trendekkel hype-olnak, hogy vonzóvá tegyék a befektetők számára.

Miután elegendő befektető vásárol a coinból, és az árfolyam mesterségesen felpumpálódik, az alkotók hirtelen eladják saját részesedésüket. Ez a coin értékének drasztikus – gyakran nulláig tartó – zuhanásához vezet, a befektetők pedig súlyos veszteségeket szenvednek el.

Több ismert influencer neve is összefonódott már rug pull-ügyekkel. A YouTuber Paul „Ice Poseidon” Denino például két hét alatt 750 000 dollárra tett szert egy mémcoin felpumpálásával. Emellett Faze Kay és Hailey „Hawk Tuah Girl” Welch is érintettek voltak hasonló botrányokban.

A 7 leghírhedtebb rug pull

  1. Squid Game Token (SQUID) – 3,3 millió dollár, 2021

A Netflix sorozatára építő SQUID token pillanatok alatt vált népszerűvé – és ugyanolyan gyorsan semmisült meg. A token árfolyama 1 centről 2800 dollárra száguldott, majd hirtelen nullára zuhant, amikor az alkotók leléptek a teljes likviditással. A legnagyobb pofátlanság az egészben, hogya a tokenhez tartozó „játékrendszerben” a vásárlás engedélyezett volt, de az eladás le volt tiltva.

  1. AnubisDAO – 60 millió dollár, 2021

Az OlympusDAO mintájára készült projekt kevesebb mint 24 óra alatt emésztette fel a befektetők pénzét. A weboldal primitív volt, a Twitter-fiók kamu, az anonimitás teljes – mégis rengetegen szálltak be. Egy nap után az alapítók egyszerűen eltűntek 60 millió dollárnyi ETH-val. A mai napig nem került elő a pénz.

  1. SaveTheKids Token – 2021

A jótékonykodásra hivatkozó token mögött népszerű influencerek – többek között a Faze Clan tagjai – álltak. Miután a token elindult, a résztvevők hirtelen eladták tokenjeiket, hatalmas árfolyamesést okozva.

  1. Meerkat Finance – 31 millió dollár, 2021

Egy Binance Smart Chain alapú DeFi-projekt, ami alig 1 napot élt túl. Az indoklás szerint „hackertámadás történt”, de a nyomok inkább arra utaltak, hogy a fejlesztők maguk nyúlták le a pénzt. Az eset komoly figyelmet irányított a BSC ökoszisztéma biztonsági hiányosságaira.

  1. Ice Poseidon (CxCoin) – 750 ezer dollár, 2022

Paul „Ice Poseidon” Denino YouTuber saját tokent indított, CxCoin néven. A cél állítólag streamerek támogatása volt – valójában ő maga rug pullolta meg a projektet. Nyíltan elismerte, hogy kivette a pénzt, és nem is tervezi visszaadni azt. Cinikus hozzáállása szimbóluma lett a kriptoetikátlan viselkedésnek.

  1. Frog Nation / Wonderland – 2022

Nem klasszikus rug pull, hanem egy erkölcsi összeomlás. A pénzügyekért felelős vezetőről kiderült, hogy a hírhedt QuadrigaCX csalás egyik társalapítója volt. A közösség megdöbbent, az árfolyam összeomlott, a projekt elveszítette hitelességét.

  1. CryptoZoo (Logan Paul) – 2021–2023

Logan Paul NFT-alapú „játéka” sosem készült el. A vásárlók tízezrei több ezer dollárt fizettek az NFT-kért, de a termék nem működött. A botrányt Coffeezilla oknyomozó YouTuber robbantotta ki. Paul először tagadott, majd részben elismerte a felelősséget – de a kártérítés a mai napig kérdéses.