Sose késő: A japán kormány végleg búcsút mond a floppylemeznek

Japán búcsút intett a floppylemezeknek és a CD-ROM-oknak, miután a kormány 34 rendeletet módosított a fizikai adathordozók használatának eltörlése érdekében.

A digitális átalakulásért felelős miniszter, Taro Kono, 2022 augusztusában elindította a “floppylemezek elleni háborút“, és törvényi változtatásokkal támogatja az online beadványok és felhőalapú adattárolás elterjedését.

Évtizedekbe telt, de végre elérkezhet a digitalizáció

A japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium (METI) bejelentette, hogy eltörölték a floppylemezek és CD-ROM-ok használatára vonatkozó követelményeket. A rendelet különféle területet érint, beleértve a bányászatot, az energiatermelést és a fegyvergyártást. A METI hangsúlyozta, hogy ezek a változások elősegítik az online eljárásokat, és megszüntetik az elavult adathordozók használatából következő kellemetlen helyzeteket.

Bár Japán lassan lép át az analóg technológiáról a digitálisra, a helyi önkormányzatok és az Igazságügyi Minisztérium némi ellenállást tanúsítanak a felhőalapú rendszerek felé. Az ellenállás nem meglepő, mivel Kono és munkatársai több kormányhivatalban mintegy 1900 olyan protokollt azonosítottak, amelyek még mindig igénylik a hajlékonylemezeket, CD-ROM-okat, sőt még a MiniDisceket is.

Az ország a digitális versenyképességi rangsorban a 32. helyen áll, és bár sokan a hatékonysággal magyarázzák miatt az analóghoz való ragaszkodást, mások a kormányzati bürokráciát és az ellenállást teszik felelőssé. Annak ellenére, hogy Japán világelső a csúcstechnológiában, furcsa viszonyban van az örökölt technológiákkal. Az ország jelentős része még mindig kizárólag készpénzzel történő fizetést és a faxgépek használatát részesíti előnyben.

Sokan még mindig floppylemezt használnak

A floppylemezek 1971-es megjelenésük óta számos fejlesztésen estek át. De a 1,44 MB-os tárolókapacitásuk miatt már nem tudnak megfelelni a modern technológiai követelményeknek. Az elavult technológia használata időnként problémákhoz vezet. 2021-ben például a tokiói rendőrség elvesztett olyan floppylemezeket, melyeken 38 lakáspályázó adatai voltak.

Japán azonban nem az egyetlen, aki ragaszkodik a floppyhoz. Annak ellenére, hogy manapság már egyetlen fénykép is elég egy floppylemez megtöltésére, számos olyan területen, mint az orvosi eszközök, a repüléstechnika és a műanyag-formázás, még mindig támaszkodnak rájuk. Az amerikai kormánynak 2019-ig tartott, mire abbahagyta a floppylemezek használatát a nukleáris fegyverek indításának koordinálásához.