Stasi-állam elnapolva: alkotmányellenesek a német adatvédelmi törvények

A Karlsruhe-i szövetségi bíróság pénteken hozott határozata szerint több hatályban lévő német adatvédelmi törvény is túl nagy rálátást biztosít a hatóságoknak az állampolgárok privát internetes és telefonos adataiba és emiatt alkotmányellenesek amiket módosítani kell.

A bírósági döntés felér egy kisebb győzelemmel a privát adat aktivisták számára, akik vallják, a jelenlegi törvényekbe nincsenek megfelelő fékek ültetve arra, hogy a szövetségi bűnüldöző hatóságok mikor és miért férhetnek hozzá az állampolgárok neveihez, címeihez, jelszavaihoz és telefonjaik PIN-kódjához.

Az aktivisták szerint Németországban akár egy újabb Stasi is formálódhat mivel a most alkotmányellenesnek kikiáltott telekommunikációs törvények elsöprő hatalmat biztosítanak a hatóságoknak a felhasználók privát adatainak kikérésekor és “legféltettebb intim gondolataihoz”, írja a Reuters.

A bíróság szerint a nyomozók gyakorlatban hozzáférhetnek a felhasználók adataihoz, de az erre vonatkozó törvényeknek szabályoznia kellene a kikérendő adatok prioritását is attól függően, hogy például terrorveszélyről van-e szó, vagy csak egy “normál” bűntett felgöngyölítéséről.

Lévén erről nem esik szó a törvényekben, ezért fennáll a veszély, hogy a hatóságok túlléphetnek a jogszabályok által megilletett kereteiken.

Se a jelenlegi telekom vállalatok adatkiadási törvényei, se azok, amik a hatósági adatkérelmét szabályozzák, nincs összhangban a német alkotmánnyal, írja a bíróság.

A döntéshozóknak 2021 végéig kell módosítaniuk a jogszabályokat.

Apropó, magánadatok védelme Magyarországon: Vége az internetszabadságnak, az állam bárkit lekapcsolhat a netről

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük