Százak akarnak Svájcban börtönbe kerülni önszántukból

Börtönbe akarják záratni magukat több százan a svájci Zürich kantonban. A büntetés-végrehajtási intézetben való tartózkodás iránti szokatlan érdeklődést egy helyi intézmény váltotta ki, amely március végén önkénteseket toborzott egy rövid “próbaüzemre”.

A kísérletre való hivatalos regisztráció február 5-én kezdődött, és mintegy két hét alatt 832 jelentkezés gyűlt össze. Marc Eiermann, az új intézmény vezetője a regisztrációs folyamatot a szabad helyekért folytatott rohamként jellemezte. “Már most elmondható, hogy teljesen tele vagyunk” – jegyezte meg Elena Tankovski, a zürichi régió büntetés-végrehajtási és rehabilitációs szolgálati osztályának szóvivője az SRF helyi médiumnak.

A város nyugati részén található börtönben várhatóan 241 előzetes letartóztatásban lévő személyt helyeznek el.

A börtönhatóságok ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a március 24. és 27. között esedékes négynapos fogva tartás nem lesz könnyű menet az önkéntes “rabok” számára, mivel a létesítmény a lehető legreálisabb körülmények között szeretné tartani a benti körülményeket.

A teszt működés résztvevőinek át kell adniuk pénzüket és mobiltelefonjaikat, a nap nagy részében a cellájukba zárva kell maradniuk, börtönkosztot kapnak, és menetrend szerint sétálhatnak az udvaron, valamint a kezdetben szokásos biztonsági ellenőrzésen kell átesniük. Választhatnak azonban, hogy csak néhány órát vagy az egész időtartamot végig akarják-e tölteni.

Nem lesz fenékig tejfel

A kevés választható dolog egyike a résztvevők számára, hogy a börtönbe való belépés előtt alávetik-e magukat ún. vetkőztető motozásnak. “Ez határozottan nem kellemes. Annál meglepőbb, hogy a regisztráltak 80 százaléka beleegyezett a vetkőztetésbe is” – mondta Eiermann.

A leendő “rabok” választhatnak majd a hagyományos, a vegetáriánus és a halal ételek közül – közölték a börtönhatóságok. Elmondásuk szerint ugyanannyi nő, mint férfi jelentkezett a kísérletre. Ugyanez vonatkozik a vegetáriánusokra és a húsevőkre is. Az önkénteseknek lesz egy biztonsági szó is arra az esetre, ha a körülmények túl keménynek bizonyulnának számukra.

A kísérlet segít a létesítménynek tesztelni a kapacitást, a szolgáltatásokat és a működést, valamint az együttműködést és a kommunikációt más bűnüldöző hatóságokkal. A börtön vezetése azt is reméli, hogy eloszlatja a börtön működésével kapcsolatos, általuk mítoszoknak nevezett elméleteket.

“Olyan sok filléres rémhír kering a börtönéletről és arról a megterhelő munkáról, amelyet a börtönszemélyzet nap mint nap végez, hogy ki akartuk használni ezt a lehetőséget arra, hogy megmutassuk, hogyan dolgozunk valójában – és hogy mennyi szakmaiság és tapasztalat szükséges a rabokkal való munkához” – tette hozzá Eiermann.

Tankovski azt is elmondta, hogy egy mai börtönőr inkább gondozó, mint őr. A börtönbe várhatóan április elején kerülnek be az első igazi rabok.