Szlovákia az új kripto-adóparadicsom? 36%-ról 7%-ra csökken a teher

Örömhír a szlovák kriptoközösség számára: A parlamenti képviselők jóváhagyták a kriptovaluták adóztatását csökkentő módosítást. Azon kriptovalutákat, melyeket legalább 1 év birtoklás után adnak el, mindössze 7 százalékos adókulcs fogja sújtani. Ez az érték alacsonyabb, mint az ország normál jövedelemadó-kulcsa (jövedelemtől függően 19% vagy 25%). A javaslatot az SaS, a Demokraták és az OĽaNO nyújtotta be.

A módosítások egyik kidolgozója, Peter Cmorej SaS-es képviselő egy mai sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az újításnak köszönhetően Szlovákia “olyan országgá változik, amely többé nem utasítja ki az országból a kriptót használó fiatal, innovatív embereket”.

“Zászlót tűztünk ki a világban, hogy ezeket az embereket, ezeket a polgárainkat is egyenrangúnak tekintjük, elfogadjuk az életmódjukat, és normálisabb módon fogjuk őket adóztatni” – mondta a képviselő.

Az adókulcs csökkentés mellett számos más, szintén pozitív változásokra is számíthat az ország lakossága. Többek között:

  • Petr Cmorej (SaS) módosító javaslata alapján a kriptopénzzel történő kifizetések 2400 euróig nem lesznek adókötelesek.
  • Megduplázódik az egy naptári évben hosszú távú befektetési megtakarításokba befektethető pénzeszközök maximális összege. Az összeg a jelenlegi 3 000 euróról 6 000 euróra emelkedik.
  • Bővül az alternatív befektetési alapokba beruházók köre, és a jelenlegi 20-ról 30 százalékra emelkedik az ilyen alapok által minősített befektetőktől tartható eszközök aránya.
  • Jana Žitňanská módosító indítványával a képviselők 20 ezer euróról 30 ezer euróra emelték azt a küszöbértéket, amelytől kezdve a nonprofit szervezeteknek szánt jótékonysági eseményekből származó jövedelem mentesül az adó alól.

További újdonság lesz, hogy a bányászat mellett a virtuális valutákból származó jövedelembe beleszámít majd a stakelés is.

A javaslat megszavazásakor jelenlévő 142 résztvevőből 112-en szavaztak igennel, ketten nemmel, és 28-an tartózkodtak.

A világ egyik legmagasabb adókulcsától az egyik legalacsonyabbig

“Valószínűleg ez a legmagasabb szintű kriptoadó a világon, amit nyugodtan hasonlíthatunk a tiltáshoz. Az ebből az ágazatból származó költségvetési bevételek gyakorlatilag nulla nálunk – a kripto-függőinknek eszükbe sem jutna megadóztatni a projektjeiket Szlovákiában” – mondta Cmorej.

Eddig a kriptovaluták értékesítéséből származó nyereséget a jövedelemadó mellett egészségügyi illeték is terhelte. Konkrétan 19 százalékos kulcsot alkalmaztak, illetve 25 százalékos kulcsot, ha az adóalap összege meghaladta az alkalmazandó létminimum 176,8-szorosát. Így a kriptovaluták megadóztatása 33-39 százalékos összterhet eredményezhetett. Az egészségügyi alapadó mértéke 14 százalék, a fogyatékossággal élők esetében pedig ennek fele.

A törvény új változata abban az esetben törli el a kriptovaluta nyereség után fizetendő egészségbiztosítási illetéket, ha a kriptovaluta nem képezte az adózó kereskedelmi tulajdonát. Ugyanakkor úgy módosítja a feltételeket, hogy az egy évnél hosszabb ideig tartott kriptoeszközök csak 7 százalékos adókulccsal adózzanak. Ezzel szemben, ha a virtuális valutát a megszerzésétől számított egy éven belül adják el, az ebből az ügyletből származó bevétel az egyéb jövedelmekkel együtt az adóalapba kerül, és a szokásos szabályok szerint adózik.

Hasonló elbánás vonatkozik majd a kollektív befektetési vállalkozásokból származó tőkeeszközök értékesítéséből származó jövedelemre is. “Az egészségbiztosítási törvény módosításának célja, hogy a magánszemélyek mentesüljenek a virtuális valuta értékesítéséből származó jövedelem után fizetendő egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség alól, ha a virtuális valuta nem volt üzleti vagyonuk része” – közölték továbbá a petíció benyújtói.

“A gyakorlatban eddig előfordult, hogy ha egy természetes személy például ételt vagy kávét vásárolt virtuális valutával, akkor egy pillanatra adóköteles teljesítés és az ezzel járó aránytalan bürokratikus és adóterhek keletkeztek” – egészítette ki magyarázatát a petíció benyújtója.

A szlovák kormány célja a jogszabályi változásokkal a befektetések ösztönzése, a pénzügyi eszközök használatának egyszerűsítése és a jótékonysági tevékenységek megerősítése.