Szorul a hurok? A CoinDesk csatlakozott az USDT fedezet átláthatóságáért folytatott jogi csatához
A CoinDesk hivatalosan is csatlakozott a Tether és a new york-i főügyész közötti jogi eljáráshoz egy olyan ügyben, amelynek középpontjában a vállalati dokumentumok hírügynökségnek történő kiadása áll.
A konfliktus tavaly júniusra nyúlik vissza, amikor is a CoinDesk híroldal az információszabadság törvényére hivatkozva (FOIL) nyújtotta be beadványát New Yorkban. Ebben a Tether USDT mögötti fedezet lebontását részletező dokumentumokat kért. A stablecoin-kibocsátó és anyavállalata, az iFinex a new york-i ügyészségnek egy megállapodás részeként már átadta az adatokat. A new york-i információszabadság törvény lehetővé teszi azonban a nyilvánosság számára, hogy kérelmet nyújtsanak be a kormányzati nyilvántartásokhoz, beleértve a bírósági dokumentumokat is.
Ennek ellenére az ügyészség információs szabadságért felelős tisztviselője visszautasította a CoinDesk kérését – miután a Tether csapat ügyvédei rászóltak. A CoinDesk azonban fellebbezéssel hozzáférést nyert az adatokhoz. A Tether ezután megpróbálta blokkolni a CoinDesk hozzáférését az általa kért dokumentumokhoz. Arra kért egy new york-i bíróságot, hogy kényszerítse az állam főügyészét a kérelem elutasítására azon az alapon, hogy az információ veszélyeztetné a versenyelőnyét a piacon.
A nyilvánosságra hozatal körüli csata folytatódik
A CoinDesk most már hivatalosan is csatlakozott ahhoz a jogi eljáráshoz, amelyben azt kéri, hogy utasítsák el a Tether petícióját, amivel blokkolja a dokumentumokhoz való hozzáférést. A felek akkor avatkozhatnak be egy ügybe, ha eredetileg nem nevezték meg őket, de érdekeltségük van az ügy kimenetelében. Ezzel pedig lehetővé válik számukra, hogy előadják saját érveiket az ügyön belül.
A CoinDesk memorandumában a hírügynökség azt állította, hogy a Tether petícióját el kell utasítani. Egyrészt mert a cég nem teljesítette a mentesítési kötelezettségét. De ami még fontosabb, mert a közérdek felülmúlja a Tether által igényelt versenyérdekeket.
“A petíció benyújtói kifejezetten kötelezettséget vállaltak, hogy átláthatóak legyenek a Tether által biztosított tartalékok mértékét és az ilyen tartalékok összetételét illetően. Azonban erre vonatkozóan dokumentáltan félrevezették a nyilvánosságot” – áll a bejelentésben.
A Tether üzleti titokra hivatkozva nem akarja kiadni az adatokat
A CoinDeskhez hasonló FOIL kérelmeket nyújtott be számtalan nagy hírügynökség az utóbbi időben. Ezekre azonban az információs szabadságért felelős tisztviselő mind azt válaszolta, hogy a kérelmek mentesülhetnek a nyilvánosságra hozatali engedmények alól. Döntését egy olyan törvény alapján hozta meg, amely lehetővé teszi az ügynökség számára, hogy megtagadja a hozzáférést, ha az információ üzleti titkot tartalmaz. A Tether azt állítja, hogy a kért információ veszélyeztetné befektetési stratégiáját, amelyet üzleti titoknak tekint. Ezenkívül azt állítja, hogy a dokumentumokban szereplő információk veszélyeztethetik a partnerkapcsolatokat.
A Tether szerint a CoinDesk kérelmét azért kellene elutasítani, mert a hírügynökség anyavállalatához, a Digital Currency Grouphoz tartozik az USDC stablecoin kibocsátója, a Circle. A Tether azt állítja, hogy mivel a Circle a Tether versenytársa, így fontos üzleti titkot kéne átadnia egy versenytársának.
Óriási a tét
Tavaly májusban a nyilvánosság nyomására a Tether maga kezdett el kiszivárogtatni adatokat a világ legnagyobb piaci értékű stabilcoinjának fedezetéről. Az USDT érme eredeti koncepciója szerint 1 USDT mögött 1 USD amerikai dollár áll fedezetként. Ezzel biztosítják az értékét, hogy mindvégig fix legyen a dollárhoz viszonyítva. Azonban a kiadott dokumentumokból már akkor kiderült, hogy az egy-az-egyhez arány nem pont úgy van, mint azt sokan gondolták.
A cég kimutatása szerint március 31-én a teljes kínálat 76%-a volt készpénzfedezet, készpénz egyenértékű eszköz, illetve más rövid lejáratú letétek és kereskedelmi papírok, tehát szó nincs arról, hogy 1 USDT = 1 USD fedezetű lenne. Mi több ebben a 76%-os tortában a készpénzfedezetnek elhanyagolható hányada van csak, konkrétan 3.87%, mialatt a kereskedelmi értékpapírok adják a zömét, 65%-ot. A vagyonkezelői betétek a kategória 24%-át tették ki, a repójegyek 3.60%-át, a kincstárjegyek pedig a ~3%-át.
A tét igen nagy. Az USDT piaci kapitalizációja 78 milliárd dollár, ezzel a harmadik legnagyobb érme a kripto piacon. Emellett időről időre felreppennek hírek, hogy a bitcoin árfolyam nagy kilengései mögött közvetetten a Tether USDT kibocsátások állnak.