Teljesen egyedül kötött szerződést egy AI – ideje elkezdenünk félni?

Nagy visszhangot váltott ki nemrégiben a hír, miszerint egy AI önállóan, emberi beavatkozás nélkül jutott egyezségre egy jogi ügyben.

Az MI (mesterséges intelligencia) egy másik hasonló szoftverrel működött együtt a megállapodás megkötésében – a világon először.

A brit Luminance AI cég egy olyan rendszert fejlesztett ki, amely a saját LLM-jét (nagy nyelvi modell) használja a szerződések automatikus elemzéséhez és módosításához. Az efféle modellek olyan MI algoritmusok, amelyek képesek az általános célú nyelvi feldolgozásra.

Jaeger Glucina, a Luminance ügyvezető igazgatója, azt nyilatkozta, hogy a vállalat új produktumának az a rendeltetése, hogy megszabadítsa az ügyvédeket a mindennapos papírmunkától.

„Az eszköz lebonyolítja a napi szinten elvégzendő teendőket, ezáltal felszabadítva az ügyvédeket, akik így fontosabb dolgokra összpontosíthatják kreatív energiáikat”, ecsetelte.

Az Autopilot névre keresztelt szoftver sokkal fejlettebb, mint a Luminance másik vívmánya, a Lumi fantázianevű, ChatGPT-re hajazó chatbot.

„A folyamat során két AI értekezik egymással, a Word dokumentum megnyitásától kezdve a feltételek megállapításán át a DocuSign-ra történő átküldésig. Eképpen mindent a mesterséges intelligencia intéz, ami amellett, hogy jogilag képzett, tisztában van az adott vállalkozás sajátosságaival”, magyarázta Glucina egy interjúban.

Az Autopilot úgy lett megalkotva, hogy a jogászok “másodpilótája” legyen, megkönnyítve ezzel munkájukat. Mindazonáltal, az ügymenet minden egyes lépése ellenőrizhető és megmásítható, ha azt a szakemberek indokoltnak vélik.

A technológiai céget egyébként a Cambridge-i Egyetem matematikusai hozták létre 2016-ban és az Invoke Capital kockázati tőkealap pártfogolja. A szóban forgó szoftver célkitűzése, hogy hatékonyabbá és gördülékenyebbé tegye a jogi eljárások kivitelezését.

A mesterséges intelligencia az utóbbi időben hétköznapi életünk szerves részévé vált s emiatt sokakban felmerülhet a kérdés, hogy vajon mennyire megbízható mindez? A brit kormány egyik munkatársa azt állapította meg, hogy a MI 2 éven belül veszélyt hozhat az emberiségre. Ugyanakkor, a legtöbb technológiai találmány kétélű fegyver s a végkimenetel attól függ, hogy milyen célok érdekében hasznosítják őket.