Termelhet hasznot a GPU bányászat az Ethereum merge után is?

Az Ethereum egyértelműen a legnépszerűbb kriptovaluta a videókártyás GPU-bányászok körében. Viszont már nincs túl sok idő hátra addig, amíg proof-of-work mechanizmusról proof-of-stake mechanizmusra nem vált a hálózat. Ez akkor fog megtörténni, amikor a fő lánc egyesül beacon chainnel. Akkor viszont mi lesz majd a sok GPU bányásszal és hol fog megjelenni a plusz teljesítmény? Van elég sok lehetőségük, de vajon ezek közül melyik lesz a leginkább hasznot hozó? A jelenlegi piaci helyzetben, az árfolyam csökkenésével és az energiaköltségek növekedésével már most sem nagyon éri meg sok bányásznak Ethereumot bányászni.

A GPU bányászatra kemény idők várnak az Ethereum merge után

A fentiek következtében az Ethereum hashrátája is szignifikáns mértékben csökkent. Így viszont a bányászati nehézség is csökken, amitől pedig még hatékonyabb GPU-val bányászni. Persze elméleti síkon, hiszen a gyakorlatban a hashráta 10%-os visszaesése egyáltalán nem fedezte a más tényezők okozta veszteségeket. Aki nem tud egy bizonyos árszint alatt energiához jutni, annak egyszerűen nem éri meg GPU segítségével Ethereumot bányászni. És ráadásul ez a bizonyos árszint attól is függ, hogy mennyire költséghatékony GPU-t használ az adott bányász. Mark d’Aria, a BitPro elemzője végzett egy kis elemzést és arra jutott, hogy a bányászok nem válthatnak simán egy, az Ethereumnál kevesebb profitot termelő coinra. Hiszen az Ethereum merge után valószínűleg a legtöbb bányász is ugyanezt teszi. D’Aria az ERGO, az XMR, a ZEC, az RVN és az ETC coinokat listázza, mint lehetséges opció az ETH kiesése után.

BitPro

A BitPro oldalán meg is jelent egy táblázat, amely napi profit szempontjából rangsorolta a különféle PoW coinokat. A BitPro azt is kiemeli, hogy nem lehet a teljes bányászat bevétel ismerete nélkül döntést hozni arról, hogy hol kellene a bányászatot folytatni. Hiszen ahogy d’Aria egyszerűen rámutat, ha semmi sem változna most és az Ethereum merge között, akkor az összes GPU egy nap alatt váltana más coinokra. Akkor a táblázatban az egyéb coinok össz napi jövedelmét szétosztva a 10 millióra becsült GPU bányász között az jön ki, hogy 0,0775 dollár a napi bevétel GPU-ra vetítve.

Ez egyértelműen azt mutatja, hogy nem lesz túlságosan könnyű a bányászati szektorban az élet. Abban pedig azért csak nem lehet bízni, hogy az Ethereum merge nem fog majd összejönni. A cikk végén azonban azt mindenképpen említsük meg, hogy a BitPro GPU-kat ad és vesz. Tehát bizonyos szempontból érdekeltek abban, hogy a GPU bányászok eladják a gépeiket. Ettől függetlenül azonban elég makacs tényekről beszélünk, így a GPU bányászokra kemény idők várnak, az nem kérdés.