Az Ethereum nehézségi bomba és annak hatása az ETH bányászokra

Közeleg az Ethereum hálózat átállása proof-of-stake konszenzus mechanizmusra, így nem árt tisztában lenni a hozadékával az ether (ETH) bányászok számára. Mint ismert, 2022 áprilisában az Ethereum hálózat vezető fejlesztői eldöntötték, hogy nem fogják tovább mesterségesen késleltetni a bányászati nehézség bombát. A cikkel segíteni szeretnénk megérteni, hogy mit jelent ez a nehézségi bomba és milyen következményei lesznek a hálózat felhasználóira.

Mit jelent az ETH nehézségi bomba?

A nehézségi bomba egy olyan szabály az Ethereum hálózat blokkláncán, ami egy adott kódba foglalt blokkmagasságon kerül végrehajtásra és a protokoll frissítése (fork) nélkül nem lehet megváltoztatni. Része az Ethereum proof-of-work (PoW) konszenzusról proof-of-stake (PoS) konszenzusra való átállási folyamatnak.

A nehézségi bomba exponenciális mértékben emeli a bányászati nehézséget, ami által növekedik az ETH bányászok blokkfelfedezési ideje és a tranzakciók érvényesítésére fordított idő. Ezt a fejlesztők azért vezetik be, hogy ne kerüljön sor blokkelágazásra és kezdjenek el a bányászok egy új blokkláncon bányászni. Lényegében befagyasztja a bányászatot és arra kényszeríti a régi Ethereum csomópontok futtatóit, hogy a legfrissebb verzióra álljanak át.

Milyen hatása lesz az ETH nehézségi bombának?

A bányászok már most is érzik a nehézségi bomba következményeit ugyanis csökken az ETH bányászat jövedelmezősége. Ezentúl, és ami még fontosabb, jelentősen növekedni fog a blokkgenerálás ideje. Ennek jeleit már most megfigyelhetjük:

Ethereum hálózat átlagos blokkideje 2022.06.05-én. | Forrás: ycharts

Ahogy a grafikonon látható, az utolsó nehézségi bomba halasztás óta, ami december 9-én volt, növekszik a hálózat blokkideje. Mivel a nehézség a bomba után exponenciálisan fog emelkedni, a valódi hatását még csak ezután fogja éreztetni több szempontból is, és ideiglenesen negatívan érinti a teljes Ethereum ökoszisztémát. Az átlagfelhasználónak simán annyit fog jelenteni, hogy tovább tart a tranzakcióinak a célba juttatása.

A blokkidő növekedése még kibírható egy átlagfelhasználó számára, de magával hozza azt is a bányászok számára, hogy komolyan zuhanni fog a jövedelmezőségük. Ez különösen akkor lesz húsba vágó, ha az ETH árfolyama tovább esik és még inkább elszaladnak a geopolitikai feszültségek miatt az áramdíjak. Ha növekszik a blokkidő, akkor csökken a bányászok által kapott blokkjutalom és az újonnan forgalomba kerülő ETH mennyisége. A drágán üzemelő bányászok kénytelenek lesznek átállni egy másik érme bányászatára vagy egyenest lehúzni a rolót, ami azt is magával vonja, hogy esni fog az Ethereum hálózat teljes hashrátája, ami csökkenti a decentralizációt és legszélsőségesebb esetben akár egy 51%-os támadás kivitelezhetőségét is közelségbe hozza.

De még ne fussunk ennyire előre. Tim Beiko vezető ETH fejlesztő Twitterén már megszellőztette, hogy ha nem úgy alakulnak a dolgok ahogy eltervezték, akkor sokadszorra újra elhalasztják a nehézségi bomba ledobását. Erről konkrét döntés a május 27-ei dev videokonferencián nem született döntés.

Hogyan tudnak az ETH bányászok továbbra is jövedelmezően bányászni?

A kérdés hosszú távon a nehézségi bombától függ. Rövidtávon az egyik megoldás, ha minél előbb elkezdesz olyan bányász szoftvereket használni, amik feloldják az LHR (lite hash rate) hashráta korlátozást, amit még az Nvidia vezetett be a modelljeire, hogy így korlátozza a videokártyái iránti hardverkeresletet. Ilyen eszközt kínál már a legtöbb komoly bányász szoftver/pool, mint például a NiceHash hashráta piactér, a Hiveon vagy az NBMiner.

Egy másik fontos lépés lehet az ETH jövedelmezőség körüli kiszámíthatatlanság miatt a hatékonyságnövelés. Ha magas az áramdíjad, akkor javasolt a GPU-idat amennyire csak lehet hatékonnyá tenni ahelyett, hogy a legmagasabb hashráta elérésére tuningolod. Ugyan ez alacsonyabb hashrátát fog eredményezni kevesebb bevétellel, de mert kevesebb áramot fogyasztasz, még akár magasabb jövedelmezőséget is elérhetsz.