Pár napon belül ismét több millió USDT-t fagyasztott be a Tether

A napokban a Tether az amerikai hatóságokkal együttműködve mintegy 1,6 millió dollár értékű USDT-t fagyasztott be, később pedig újra kibocsátotta az összeget.

A vállalat közleménye szerint az érintett összegek olyan kriptotárcákhoz kapcsolódtak, amelyek a Buy Cash Money and Money Transfer Company-hoz (BuyCash) köthetők, amelyek  egy Gázában működő, terrorizmus finanszírozására szakosodott pénzügyi hálózat részét képezik.

Miután az amerikai hatóságok azonosították és megjelölték ezeket a tárcákat, a Tether befagyasztotta a rajtuk lévő eszközöket, majd közreműködött az USDT újbóli kibocsátásában a jogszerű visszaszerzés elősegítése érdekében. Az intézkedés egy átfogóbb vagyonelkobzási eljárás része volt, amely összesen mintegy 2 millió dollár értékű, szankcionált szervezetekhez kapcsolódó digitális eszközt érintett.

Bekapcsolódott a Tether a bűnüldözésbe

Az elmúlt időszakban a Tether több hatósággal is együttműködött az illegális tevékenységek megfékezéséért. Csak júliusban a brazil hatóságok elismerték a Tether érdemét, hogy 6,2 millió dollárt blokkolt egy pénzmosási ügy kapcsán, amelyben egy határokon átnyúló bűnszervezet vett részt a Klever Wallet platform használatával.

Pár napja a vállalat szintén a hatóságokkal együttműködve 85 877 USD-t zárolt. Júniusban pedig a Tether segített lefoglalni 225 millió dollárt, míg márciusban az amerikai titkosszolgálattal együttműködve befagyasztott 23 millió dollárt az orosz kapcsolatokkal rendelkező Garantex tőzsdén. Továbbá 9 millió dollárt fagyasztottak be a Bybit kizsákmányolásával kapcsolatban.

A Tether eddig több mint 2,9 milliárd dollárnyi stabilcoint fagyasztott be, amelyet illegális felhasználásra jelöltek meg. A vállalat több mint 5000 tárcával szemben tett lépéseket, ebből több mint 2800-at az amerikai hatóságokkal együttműködve.

Veszélyben a decentralizáció?

Paolo Ardoino vezérigazgató szerint a Tether gyorsan cselekszik, ha bűncselekményre utaló visszaélést észlel. Továbbá kiemelte a blokklánc átláthatóságát, mint olyan erősséget, amely megkülönbözteti a kriptovalutákat a hagyományos pénzügyektől, ahol a pénzáramlás átláthatatlan rendszerekben eltűnhet.

„A Tether ereje a blokklánc technológia átláthatóságában és a határozott fellépési képességünkben rejlik, amikor visszaélést észlelünk. Ellentétben a hagyományos pénzügyi rendszerekkel, ahol a jogellenes pénzmozgások gyakran rejtve maradnak, az USDT nyomon követhető, átlátható és elszámoltatható”mondta Paolo Ardoino, a vállalat vezérigazgatója.

Ardoino kijelentése természetesen aggodalmakat ébresztett a decentralizáció híveiben, ugyanis nemcsak az illegális tevékenységek nyomon követését tudják lehetővé tenni, hanem mindenkiét is. És azzal, hogy egyetlen szereplő bármikor be tudja fagyasztani a tranzakciókat, ugyancsak aggodalmakat szül. Ez a központosított ellenőrzés ugyanis alapjaiban kérdőjelezi meg a kriptovaluták eredeti célját. A kritikusok szerint az ilyen mértékű beavatkozás lehetőséget teremthet visszaélésekre vagy politikai nyomásgyakorlásra, így a Tethernek is résen kell lennie, hogy ne menjen túl messzire, és képviselni tudja a kriptovaluták valódi álláspontját.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ