Kriptotemető: több milliárd forint hever elérhetetlenül a blokkláncon

Miközben a bitcoin árfolyama átlépte a 118 000 dolláros szintet, több kriptobefektető is arra eszmélhet, hogy nem fér hozzá a mesés vagyonához. Hasonló cipőben jár három férfi, akik tetemes összegű bitcoinnal rendelkeznek, de nem figyeltek oda eléggé, emiatt lehet, hogy sohasem férhetnek hozzá a pénzükhöz.

A kriptoközösség ma ünnepel, hiszen a bitcoin új történelmi csúcsot döntött, átlépve a 118 000 dolláros, azaz 40,3 millió forintos árfolyamot. Sok magánszemély és cég figyeli nyereségének szárnyalását, néhányan akár több millió dollárt is kaszálnak most az árfolyam emelkedésével. Vannak azokban olyanok, akik inkább feketenapként élik meg a mait, hiszen figyelmetlenségüknek komoly ára lett.

A walesi kétségbeesett

Egy elfelejtett jelszó, egy véletlenül kidobott merevlemez és egy hibás laptop miatt az életüket megváltoztatható vagyon semmivé lett. Ezek közé a személyek közé tartozik James Howells is. A története sokaknak ismerős lehet, hiszen a fiatal férfi már szinten minden követ megmozgatott, hogy hozzáférjen a bitcoinjaihoz – eddig sikertelenül. A walesi Newportból származó informatikai mérnök 2009-ben, amikor a bitcoin értéke még szinte nulla volt, bányászként foglalatoskodott, de 2013-ban elkövetett egy végzetes hibát, amely valószínűleg élete végéig kísérteni fogja. Egy irodai takarítás során véletlenül kidobott egy merevlemezt, amelyen 8000 bitcoin pihent. Akkori barátnője, Halfina Eddy-Evans, nem tudva annak jelentőségéről, a merevlemezt a Docksway hulladéklerakóba vitte, ahol több mint 1,4 millió tonna hulladék közé keveredett.

A Daily Mailnek adott interjúban Eddy-Evans úgy fogalmazott: „Fogalmam sem volt, mi van benne, de vonakodva elvittem a helyi szeméttelepre, amikor hazafelé tartottam… Nem az én hibám, hogy elveszett”. Howells számos kísérletet tett arra, hogy visszaszerezze bitcoin-vagyonát, amely a jelenlegi piaci áron több mint 945 millió dollárt ér. Kálváriájáról mi is többször beszámoltunk. Többször fordult a Newporti Városi Tanácshoz, engedélyt kérve a hulladéklerakó feltárására, de ezeket a környezetvédelmi kockázatok és logisztikai nehézségek miatt minden alkalommal elutasították. A férfi még a NASA-t és a mesterséges intelligenciát is segítségül hívta, de a merevlemez nem lett meg. Howells kétségbeesésében még azt is felajánlotta, hogy a visszaszerzett összeg 10%-át a helyi közösségnek adományozza, kérelmei nem jártak sikerrel.

Idén februárban a tanács bejelentette, hogy a 2025-26-os pénzügyi évben bezárja a hulladéklerakót. Howells kijelentette, hogy megvásárolja a telket, amihez nemrég adománygyűjtő kampányt is indított. A története olyan kacifántos, hogy még egy filmprodukciós cég is felkapta rá a fejét. A Los Angeles-i LEBUL megszerezte a jogokat Howells történetének feldolgozásához. Egy doku-sorozatot készítenek, a sorozat címe: „The Buried Bitcoin: The Real-Life Treasure Hunt of James Howells” (Az eltemetett bitcoin: James Howells valós kincskeresése).

A tapasztalt feledékeny

Stefan Thomas, a Ripple korábbi CTO-ja és az Interledger Foundation társalapítója hasonló cipőben jár, mint Howells. 2011-ben Thomas 7002 bitcoint kapott fizetségként egy bitcoinról szóló magyarázó videó elkészítéséért, amelynek értéke ma már több mint 827 millió dollár. A bitcoinokat egy IronKey nevű merevlemezen tárolta. Az eszköz biztonságos, csak 10 jelszó-kísérletet engedélyez, mielőtt tartalmát véglegesen titkosítja. Thomas azonban hanyag volt és elvesztette a papírt, amelyre a jelszót felírta. 2021-re már nyolc kísérletet felhasználva csak két esélye maradt. „Csak feküdtem az ágyban, és gondolkodtam rajta. Aztán új stratégiával ültem le a számítógép elé, de nem működött, és újra kétségbe estem. Eljutottam oda, hogy azt mondtam magamnak: hagyd a múltat a saját lelki egészséged érdekében” – mondta Thomas a The New York Timesnak.

2023 októberében a Wired arról számolt be, hogy az Unciphered azt állította, hogy egy titkos technikával feltörheti Thomas IronKey-jét. Thomas azonban elutasította az ajánlatot, és ragaszkodott a két másik csapattal kötött korábbi megállapodáshoz a bitcoinok visszaszerzéséről.

A barbadosi kriptoúttörő

Gabriel Abed Gabriel Abed, barbadosi diplomata, az Abed Group alapítója és a Bitt társalapítója, ismert kriptovaluta-úttörő. 2010-ben ő alapította a Karib-térség első blokklánc-vállalatát. Azonban a sors úgy hozta, hogy Abed 2011-ben jelentős veszteséget szenvedett el. Egy kollégája újraformázta a tárca privát kulcsait tartalmazó laptopját, ez viszont örök hiba volt, hiszen a férfi 800 bitcoint bukott. Akkoriban a veszteség viszonylag csekély volt, de ma, amikor a bitcoin árfolyama az egeket veri, több mint 94 millió dollár ütné a markát. Abed azonban nem csügged.

„Az, hogy a saját bankom vagyok, azzal a kockázattal jár, hogy szabadon hozzáférhetek a pénzemhez és világpolgár lehetek” – nyilatkozta a The New York Timesnak. Azóta az iparág egyik vezető alakjává vált. 2013-ban Abed társalapítója volt a barbadosi Bittnek. A cég kulcsszerepet játszott a központi banki digitális valuta (CBDC) kezdeményezésekben a Karib-térségben.

De miért járnak pórul ilyen sokan?

A válasz egyszerű és ijesztő: a bitcoin nem bocsát meg. Ha elveszíted a privát kulcsot, nincs ügyfélszolgálat, nincs elfelejtett jelszó gomb. Ez nem hiba a rendszerben, ez maga a rendszer. A felhasználó teljes kontrollt és felelősséget kap az eszközei felett, harmadik fél – például bank vagy szolgáltató – nélkül. Ez a függetlenség sokak számára vonzó, de egyben óriási kockázat is: ha a kulcs elvész vagy illetéktelen kezekbe kerül, a hozzá tartozó kriptopénz örökre elveszhet. A decentralizáció varázsa tehát egyben a legnagyobb veszélye is: a szabadság ára a teljes felelősség.

Jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak. Részletes jogi információ