A tokenizált valós világbeli eszközök jelenthetik a megoldást a fenntarthatóságra
A valós világbeli, fizikai eszközök (Real World Assets, RWA) tokenizálása számos ágazatot forradalmasíthat, különösen a megújuló energiát és a fenntartható iparágakat. Ez az előrelépés jelentős előnyöket kínál mind az üzlettulajdonosok, mind a befektetők számára.
A tokenizálás során ingatlanokat, műkincseket és árucikkeket alakítanak át tokenekké, amelyekkel a blokkláncplatformokon keresztül lehet kereskedni. Ez a koncepció hozzájárulhat a likviditás, a biztonság és az átláthatóság növeléséhez a hagyományos pénzügyi piacokon.
A tokenizált RWA-k előnyei
A blokklánc és a kriptopénzek gyorsan fejlődő világában az RWA-k úttörő koncepciója hidat képez a hagyományos eszközök és a digitális birodalom közötti szakadék között. Az RWA-k olyan fizikai, digitális vagy adatalapú eszközökre utalnak, amelyek értéküket a blokkláncon kívüli létezésükből nyerik.
Ez az eszközök széles körét foglalja magában, mint például; az ingatlanok, részvények és kötvények, árucikkek, műkincsek és gyűjtemények valamint a szellemi tulajdon.
Az RWA-k tokenizálása számos kulcsfontosságú előnnyel járhat.
- Fokozhatja a likviditást, mivel a tokenizáció az olyan illikvid eszközöket, mint az ingatlanok és a műtárgyak, könnyen kereskedhető digitális eszközökké alakítja át.
- Biztosítja a demokratikus hozzáférést. A földrajzi korlátok megszüntetésével lehetővé teszi, hogy a befektetők a világ minden tájáról részt vegyenek az eszközök tulajdonlásában.
- Átlátható tranzakciók elérése. A tokenizált eszközöket érintő minden tranzakciót egy megváltoztathatatlan főkönyvben rögzítsenek, ami példátlan átláthatóságot és ellenőrizhetőséget biztosít.
- Hatékonyság és költségcsökkentés. Az eszközök és tranzakciók blokkláncon keresztül történő kezelése kiküszöböli a hagyományos kezelési rendszerek és közvetítők szükségességét.
A Messari blokkláncelemző és kutató cég szerint az RWA-piac az idei év során elérte a 8 milliárd dolláros teljes zárolt értéket. A Boston Consulting Group előrejelzése szerint további gyors növekedés várható, és 2030-ra akár a 16 billió dollárt is elérheti. Ezzel párhuzamosan a fenntarthatóság és a környezetbarát megoldások szerepe is megerősödhet, tovább erősítve a tokenizált valós eszközök felhasználási lehetőségeit.
Fenntarthatóság a középpontban
Sunny Lu, a VeChain blokkláncplatform alapítója és vezérigazgatója szerint a tokenizált RWA-k több okból is ideális megoldást nyújtanak a fenntarthatóság szempontjából.
A tokenizált RWA-k digitalizálják a fenntartható eszközöket, beleértve azok hatását, a hulladékcsökkentést és a valós világban mérhető hatást is, karöltve a pénzügyi értékkel.
– mondta Lu.
A vezérigazgató kifejtette, hogy ennek köszönhetően a koncepció átláthatóságot teremthet a jelentésekhez vagy a szabályozási célkitűzések teljesítéséhez, amelyekre számos vállalkozásnak hatalmas szüksége van. Enélkül ugyanis a vállalkozások eleshetnek a környezetvédelmi, társadalmi és irányítási (ESG) finanszírozási lehetőségektől.
Ez valóban fontos szerepet játszik, mivel az átláthatóság továbbra is elsődleges szempont a fenntarthatósággal kapcsolatban. A Zippia például megállapította, hogy az észak-amerikai vállalatok 72%-a és a globális vállalatok 58%-a elismeri a zöldre mosást (greenwashing). Zöldre mosásról akkor beszélünk, ha egy vállalat pontos adatok nélkül, félrevezető állításokat tesz a termékei fenntarthatóságáról.
A kisgazdák a valós világbeli eszközök tokenizálásával törekednek a fenntarthatóságra
Jon Trask, a Dimitra vállalkozás vezérigazgatója segít a kisbirtokos gazdáknak a termés nyomon követésére és a hozamok optimalizálására szolgáló technológia alkalmazásában. Jelenleg a kakaó- és avokádópiacokra összpontosítanak, és lehetővé teszik a gazdák számára, hogy ültetvényeiket tokenizálják a részleges tulajdonjog és a jobb gazdálkodási támogatás érdekében.
Ez átláthatóságot biztosít a teljes értéklánc számára, beleértve a mezőgazdasági termelőket, a beszállítókat, a szabályozó hatóságokat, a szén-dioxid-kibocsátási hitelek auditorait, valamint a terményfeldolgozókat és a felvásárlókat.
– fejtette ki Trask.
A vállalat partnerséget kötött a kenyai One Million Avocados (OMA) céggel is, hogy segítsen a helyi gazdáknak az RWA-technológia alkalmazásában. Az eredmény pedig nem maradt el, közel 10 ezer avokádófát digitalizáltak a Polygon blokkláncon.
A “digitális ikrek” létrehozásával a Dimitra növeli az átláthatóságot az egész értéklánc mentén. Ez lehetővé teszi a gazdálkodók és harmadik felek számára az eszközök nyomon követését és az alapvető információkhoz való hozzáférést, ami előnyös minden szereplő számára.
Take a look at our Fruits of Brazil ESG project developed in partnership with @abrafrutas ! 🍍✨
Brazilian fruit farming is at the forefront of sustainable, social, and governance practices, and this new project is proof of that.
To ensure the highest standards, all programs… pic.twitter.com/6fehue9fFS
— Dimitra Technology (@dimitratech) July 19, 2024
A vízjogok és a vízhiány kezelése
A tokenizált vízjogok a vízkészletek tulajdonjogát és használati jogait a blokkláncon keresztül képviselik. Ez a rendszer intelligens szerződéseken keresztül elősegíti a méltányos elosztást, a fenntartható gyakorlatokat és a hatékony gazdálkodást, ezáltal egy átlátható piacot teremtve.
Azonban ennek megvalósítása komoly kihívásokkal szembesülhet. ide tartozik a vízkészletek túlzott kiaknázásának lehetősége, a vízkészletekre vonatkozó megbízható és pontos adatok szükségessége, valamint a blokklánc technológiával kapcsolatos energiafogyasztás.
A világ számos forrása több trillió liternyi kiaknázatlan vizet rejt, amely kielégíthetné a víz iránti növekvő igényt.
– mondta a vízhiány egyik lehetséges megoldásával kapcsolatban Jean-Hugues Gavarini, a LAKE vezérigazgatója.
Gavarini kifejtette, hogy a LAKE egy “új vízgazdaság” bevezetését tervezi, aminek célja, hogy egy decentralizált platformon keresztül közvetlenül a fogyasztókhoz, vállalkozásokhoz és közösségekhez kapcsolja a vízforrásokat.
LAKE ökoszisztéma és a LAK3 token használatával a tulajdonosok szabadon kereskedhetnek és adományozhatnak vizet és fektethetnek vízforrásokba. Azonban fontos megjegyezni, hogy mindez nem tokenizálja a vizet, mint eszközt, hanem a tokent és az ökoszisztémát használja a vízhez való hozzáférés és a vízgazdasághoz való hozzáférés biztosítására.
Hosszú az út a széles körű elfogadásig
Bár a tokenizált RWA-kat egyre inkább használják a fenntartható erőfeszítésekhez, elfogadásuk számos kihívással néz szembe. Az egyik legnagyobb kihívás, hogy nehéz annak biztosítása, hogy az eszközök valóban megfelelnek a fenntarthatósági kritériumoknak. Ehhez harmadik fél által végzett ellenőrzésekre és szabványosított mérőszámokra van szükség.
Az iparágban jelenleg is hiányoznak a szabványosítási mérőszámok és a jelentéstétel. Ez következetlenségekhez és bizalmatlansághoz vezethet.
– jelentette ki Aaron Evans, a Moonbeam Foundation egyik vezetője.
Trask a Dimitrától arról számolt be, hogy a tokenizált RWA-kra vonatkozó szabályozási keretek nem egyértelműek, országonként eltérőek, ami megnehezíti a megfelelést. Emellett a terminológia és a blokklánc fogalmak sokak számára zavarosak lehetnek, nehezíti a hatékony kommunikációt és oktatást.
A tokenizált fenntartható mezőgazdasági és erdészeti eszközök jövője ígéretesnek tűnik, és az elkövetkező években jelentős növekedés és elfogadás várható. Ahogy egyre több befektető ismeri fel az ilyen tokenizált eszközökben rejlő potenciált, egyre több vállalkozás érhet el pozitív környezeti hatást, és ami a piac számára a legfontosabb, magasabb hozamot.