Továbbra is az Ethereum a fejlesztők legkedveltebb blokklánca

Az Electric Capital legfrissebb jelentése szerint az új szerződések több mint 70%-át először az Ethereum hálózatára telepítik. Bár a fejlesztők körében továbbra is az Ethereum a legnépszerűbb blokklánc, folyamatosan nő a több blokkláncon dolgozók száma. 

A jelentésből az is kiderül, hogy a fejlesztők globális eloszlása szétszóródni látszik. Egyre több kripto fejlesztő él Észak-Amerikán kívül, szemben az olyan régiókban regisztrált folyamatos növekedéssel, mint Latin-Amerika és Nyugat-Afrika.

Többen vesznek részt a multi-chain fejlesztésekben

Az Electric Capital 2023 Crypto Developer jelentése szerint, az Ethereum a fejlesztők elsőszámú blokklánca. A hálózaton indított okosszerződések kódjainak többsége egyedi, míg a szerződések 71%-át először az Ethereumon telepítik. 2023-ban a multi-chain fejlesztők száma is bővült. A jelentés alapján a multi-chain fejlesztők száma a 2015-ös 3%-ról 2023-ra 34%-ra nőtt.

Az sem meglepő, hogy az Ethereum ETH Price ETH Price és az Ethereum Virtual Machine (EVM) blokkláncok között a fejlesztők átjárása figyelhető meg. A blokkláncok közötti átjárás leginkább a BNB Chain, a Polygon, az Avalanche blokkláncokra és számos layer 2 hálózatra jellemző. A három hálózat a multi-chain fejlesztők legalább 30%-át megosztja egymással. Ezek a láncok mind ugyanazt az okosszerződés-logikát használják, mint az Ethereum.

A fejlesztők 40%-a dolgozott az Ethereumon és a Bitcoinon 2023-ban

Összességében a blokkláncfejlesztők negyede vagy az Ethereumon vagy a Bitcoinon telepít, az utóbbi a havi aktív fejlesztők nagyobb részét, 7864-et tett ki 2023 decemberében, ami azonban 25%-os csökkenést jelent az előző évi több mint 10 400-ról.

Forrás: Electric Capital 2023 kripto fejlesztői jelentés

A Bitcoin eközben 1071 havi aktív fejlesztőt regisztrált, ami 19%-os csökkenést jelent a 2022. decemberi 1322-ről. A csökkenés nagy részét a részmunkaidős fejlesztők és a több láncban dolgozók tették ki. A jelentés megjegyzi, hogy a kizárólag a Bitcoinra koncentráló fejlesztők valószínűleg továbbra is a hálózaton fognak dolgozni.

Bár a Bitcoin tranzakciós volumenek 2023-ban az Ordinals újraéledését követően az egekbe szöktek, a Bitcoin fejlesztők mindössze három százaléka dolgozott a projekten, míg 40 százalékuk a Bitcoin layer 2 hálózatokkal és más skálázási megoldásokkal foglalkozott. A Bitcoin BTC Price BTC Price és az Ethereum mellett a piaci kapitalizáció alapján a 200 legnagyobb kriptoökoszisztémán dolgozó aktív fejlesztők száma 2023 decemberében meghaladta a 9300-at.

A bikapiac vonzotta a fejlesztőket

Az Electric Capital jelentése szerint a havi aktív fejlesztők száma 24%-kal 22 411 főre csökkent 2023-as adatokhoz képest, és a veszteségek nagy részét az egy évnél rövidebb ideje kriptoban lévő újoncok okozták.

“A 2022-ben csatlakozott újoncok azok, akik elvándoroltak, és ők okozták az általános -24%-os fejlesztői veszteséget.”

Áll a jelentésben.

A legtöbb ilyen, kevés tapasztalattal rendelkező fejlesztő a bikapiac idején érkezett az iparágba, és a medvepiac idején hajlamos volt elhagyni azt. Az újonnan belépők száma 2022-ben érte el a csúcsot, több mint 90 000 fővel, miután a Bitcoin értéke 2021 novemberében több mint 69 000 dollárra, a teljes piaci kapitalizáció pedig közel 3 billió dollárra emelkedett.

A legalább egy éve kriptóval foglalkozók száma továbbra is növekedett. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a kódok 75%-át ilyen fejlesztők készítik. A több mint egy éve az iparágban dolgozó blokkláncfejlesztők száma 16%-kal nőtt 2023-ban, míg a már befutott kollégáik, a kriptóban két évnél régebben dolgozók, száma 52%-kal nőtt az elmúlt öt évben.

Kontinensek közötti vándorlás a kriptoiparban

A jelentés kitért a fejlesztők globális megoszlására is. A kutatás arra az eredményre jutott, hogy a fejlesztők 74%-a Észak-Amerikán kívül található, míg az USA 2018 óta 14%-ot veszített a fejlesztők arányából, és 2023-ban már csak 26%-ot fog uralni.

Forrás: Electric Capital 2023 kripto fejlesztői jelentés

A blokkláncfejlesztők száma viszont Latin-Amerikában, Nyugat-Afrikában, Dél-Ázsiában, Dél-Európában és Kelet-Európában növekszik, 2018 óta 20%-kal.