15 kiló arannyal utazott egy brazil, lekapcsolták Amszterdamban

Egy 27 éves brazil férfit az amszterdami Schiphol repülőtéren azért tartóztattak le, mert 15 kg aranyrudat találtak nála, amit a vámhatóságnak nem jelentett be. Miután nem tudott meggyőző magyarázattal szolgálni arról, hogy honnan szerezte az aranyat, a Rio de Janeiróból Hongkongba utazó férfit pénzmosás gyanúja miatt őrizetbe vették.

Amszterdamban bilincsbe került

A holland média megjegyezte, hogy a férfit a királyi katonai rendőrség azért tartóztatta le, mert 15 kg aranyrudat találtak a poggyászában és az arany származásról nem tudott hiteles információt adni. A holland királyi rendőrség egy Facebook bejegyzésében azt írta, hogy „a vámosok ellenőrizték a Rio de Janeiróból érkezett és Hongkongba tartó férfi poggyászát. Kiderült, hogy a kézipoggyászában hat aranyrudat rejtegetett. Ezek össztömege közel 15 kg volt… az SVLM nyomozói pénzmosás gyanúja miatt tartóztatták le.”

A hatóság a következő részletek osztotta meg az üggyel kapcsolatban:

“A férfit letartóztattuk, a nála talált aranyat, egy mobiltelefont és mintegy 750 dollárnyi készpénzt lefoglaltuk. Az SVLM nyomozói további vizsgálatokat folytatnak a Noord Holland ügyészség irányítása alatt.”

Az SVLM gyakorlatilag egy együttműködési egység, amely magában foglalja a vámhatóságot, a holland költségvetési információs és nyomozási szolgálatot (FIOD) és a királyi katonai rendőrséget is.

A kriptoközösség azonnal reagált a hírre

Nem sokkal azután, hogy a hír kikerült a Twitter hasábjaira, számos kriptovaluta támogató jelent meg, akik ismét a kriptovaluták előnyeire hívták fel a figyelmet. Manapság már nem olyan egyszerű arannyal vagy nagy összegű készpénzzel utazgatni, így a kriptovaluták számára egy újabb előny írható jóvá. A bitcoinerek és a decentralizált fizetési rendszer támogatói a privát szféra megsértése miatt támadták a holland hatóságokat. Máskülönben se lehetne semmi közük, hogy egy magánszemély milyen értékes személyi vagyont cipel magával, amíg azt a repülőtársaság felengedi a fedélzetére.

“Ezért is van szükség kriptovalutára”, írta az egyik felhasználó a hírre reagálva. “Add el kriptovalutáért az aranyat, mielőtt felszállnál. Majd az új országban vásárolj aranyat kriptovalutával. Probléma megoldva…”

Egy másik felhasználó, @rusticbison megjegyezte azt is, hogy “Az aranyat drága mozgatni, könnyen ellopható a határátkelőhelyeken. A bitcoin olcsón mozgatható, a határátkelőhelyeken gyakorlatilag lehetetlen ellopni. Az arany stabil értéktartó, de nem hordozható.”

Mások az állami paranoia fékezhetetlenségére hívta fel a figyelmet, ami az ilyen esetekből kiindulva minden egyes személyt a földkerekségen bűnözőnek és terroristának állít be.

@LightningSats felhasználó szarkasztikusan megjegyezte: “Hogy merészel egy egyén olyan vagyonnal rendelkezni, amit az állam nem akar. Hála Istennek, hogy elfogták, ki tudja, mi történt volna, ha nem.”

>>>Válts stabilcoinokat a CoinCashnél! Kattints a részletekért!

Vegyes érzelmek a közösségi médiában

Sokan felháborodásukat fejezték ki, hiszen semmilyen kézzel fogható bizonyítékkal nem rendelkeztek a holland hatóságok, mégis letartóztattak egy embert csak azért, mert értéktárgy volt nála. Ezek után elgondolkodtató, hogy mennyire is biztonságos bármilyen értékhordozó eszközzel utazni. A bitcoin viszont elfér egy kulcstartón is hard wallet formájában vagy egy okostelefon applikáción. Ráadásul sokkal biztonságosabb is a kriptovalutákkal utazni, mint több kiló aranyat egy hátizsákban hurcolászni.

Voltak persze olyanok is, akik jogosnak tartották a holland szervek fellépését a brazil férfivel szemben. Azzal érveltek, hogy a törvényeket mindig be kell tartani. Ha aranyat szállít valaki egy másik országba, akkor azt minden esetben jelezni kell a vámhatóság felé.

Úgy tűnik viszont, hogyha valaki legálisan jól keres, de azt a hatóságok szerint nem tudja megfelelően igazolni, már kattan is a bilincs. A polgári vagyon elkobzásáról szóló törvények szigorításának köszönhetően pedig csillagászati összegekbe kerül visszaszerezni a rendőrség által lefoglalt értékeket. Ezek után talán kétszer is meggondolandó, hogy érdemes-e aranyat őrizgetni otthon, hiszen a kriptovalutákkal ilyen nem történhet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük