Ukrajnában drágább a Bitcoin, mint bárhol máshol a világon

Ukrajna az orosz megszállás hatására egy lépéssel feljebb tornázta magát a kriptovaluták létráján. Amint arról nemrégiben beszámoltunk, a helyi Kuna nevezetű kriptotőzsdén jelentősen megnőtt a forgalom a háború kezdete óta. Az ukránok ma már úgy veszik a bitcoint és az USDT-t, mint egykor a cukrot, aminek következtében értékük az egekbe szállt, a hrivnya pedig benézett a mindenkori rekordalacsony szintje alá – jöjjenek a részletek.

Az Ukrán Nemzeti Bank 100 000 hrivnyára korlátozta a napi készpénzfelvételt, hogy megfékezze az országból történő készpénzkiáramlást. A devizapiac működésének korlátozása a kriptovaluta kereskedelem jelentős katalizátorává vált, és közvetlenül a február 24-ei nyilatkozat után, a Kuna kriptotőzsde kereskedési volumene 1,4 millió dollárról 4,8 millió dollárra nőtt.

A BTC, az EHT és az USDT iránti megnövekedett kereslet óhatatlanul sokkal magasabbra tolta értéküket Ukrajnában, mint bárhol máshol a világon. Megesett ugyanis, hogy a helyi kriptőzsdén 43 480 dollárért kereskedtek bitcoinnal, ami több mint 4-5 ezer dollárral magasabb volt, mint bármely más kriptotőzsdén. A Tether szintén 1,08 dolláros árfolyamon cserélt gazdát, míg más tőzsdéken az átlagára pusztán 0,99 dollár volt.

A kriptovaluták tehát úgy tűnik, a háború közepette rivaldafényben pompáznak, és le sem tagadhatják kirobbanó népszerűségüket a helyi valutával szemben. A Kuna alapítója, Michael Chobanian szerint „az emberek többségének a kriptovaluta maradt az utolsó lehetősége. A helyieknek, ha van készpénzük, kriptót akarnak vásárolni, jelenleg ugyanakkor nagyon korlátozott a kínálat”.

Chobanian kijelentését egyébként számos helyi állampolgár alátámasztotta, és sokan azt is elmondták, miként voltak a kriptovaluták segítségükre a bajban. Ukrajna egyébként már a háború kitörése előtt is azon kevés ország közé tartozott, amelyek hősiesen kiálltak a kriptoszektor mellett. A kormány nemrég ráadásul legalizálta a kriptót, hogy a befektetőknek és a vállalkozásoknak hozzáférést biztosítson a digitális eszközökhöz. Az inváziót követően több ukrajnai civil szervezet a kriptofinanszírozáshoz fordult, aminek következtében a kormány twitteren megerősítette, hogy kriptoadományokat is elfogad a szükség idején.