A SEC ex-elnöke szerint vékony jégen táncol az USA gazdasága

Február 12-én Jay Clayton, az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet korábbi elnöke csatlakozott a CNBC Squawk Box hírműsorba. A korábbi ügyvéd és SEC elnök betekintést nyújtott az ingatlanszektor jelenlegi helyzetébe, és annak bankokra gyakorolt lehetséges hatásaiba. A műsorban szóba került Elon Musk nemrégiben elutasított fizetési csomagja is.

A kereskedelmi ingatlanok nehézségei könnyedén tovább gyűrűzhetnek

Clayton a kereskedelmi ingatlanszektorban tapasztalható stresszel kezdte. 2023 decemberében az amerikai ingatlanárak 3,6%-kal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, ugyanakkor az eladások száma 7,8%-kal esett vissza. A Reuters közlése szerint egyre nagyobb fájdalmak várnak az irodai és többlakásos ingatlanhitelekkel rendelkezők számára, melynek előszele lehet a New York Community Bancorp januárban tapasztalt mélyrepülése. Egyesek szerint az NYCB valószínűsített csődje fogja megindítani a közelgő bankválságot.

Az ingatlanszektor nehézségeiből számos rendszerszintű kockázat eredeztethető, melyről Clayton mélyebben is beszélt: a szakember szerint három dolgot érdemes közelebbről megvizsgálni, mely kiterjed az átfogó rendszerkockázatra, a bankszektoron belüli stresszre és a különféle, egyedi banki problémákra, melyek főként a kisebb bankokban, a felső szinten kívülieknél hangsúlyosabbak.

Állami szerepvállalás és az Elon Musk-tól megvont fizetési csomag

A műsor második felében Clayton kitért a bankbetétekre vonatkozó állami garanciára is, ugyanis meg van győződve arról, hogy a többletbetétekre igenis létezik hallgatólagos garancia, amely biztonsági hálót jelenthet pénzügyi nehézségek idején.

Természetesen nem lehet szó nélkül elmenni Elon Musk fizetési csomagjáról sem, melyet 2018-ban ítéltek oda a világ leggazdagabb emberének. Ekkor a Tesla igazgatótanácsa egy 56 milliárd dolláros teljesítménybónuszt szavazott meg Musknak, mely ellen 2022 novemberében eljárást indított a Tesla egyik részvényese. Richard Tornetta, az ominózus részvényes azért kezdeményezte a jogi eljárást Musk ellen, mert szerinte az igazgatótanács egy ekkora teljesítménybónusszal figyelmen kívül hagyja a részvényesek érdekeit. Az igazgatótanács úgy érvelt, hogy a világ legdinamikusabb vállalkozójának a vállalat iránti elkötelezettsége miatt „jár” ez a magas illetmény.

Végül, 2024 februárjában Delaware állam egyik bírónője, Mathaleen McCormick megsemmisítette a fizetési csomagot, mondván, Muskot szoros szálak fűzik néhány igazgatótanácsi taghoz, és az üzletember kisugárzása és szónoki képessége elvarázsolta az igazgatótanácsot. A Tesla részvényei (NASDAQ: TSLA) 3%-ot estek, Musk pedig a birtokában lévő közösségi médiaplatformon, a Twitteren / X-en arról írt, hogy sose alapítson senki céget Delaware államban. Elképzelhető az is, hogy a Tesla hivatalosan bejegyzett székhelye átkerül Nevadába vagy Texas államba az adóparadicsom helyett.